10 Ekim Katliamı davası 5. Duruşma

10 Ekim Katliamı davası 5. Duruşma

10 Ekim Katliamı davası 5. Duruşma

10 Ekim Katliamı davasının 5. duruşmasının ikinci oturumu sabah saat 10.00’da başladı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanıklar Mehmedin Baraç ve Abdülhamit Boz, katliam mağdurlarının avukatlarını tehdit etti. Bunun üzerine duruşma salonunda kısa süreli gerginlik yaşandı. Sanıklara avukatlara yönelik sözleri zapta geçirildi.

Davayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP PM Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz da takip etti.

Evrensel’den Tamer Arda Erşin’in haberine göre gerginliğin ardından mağdur avukatlarından Senem Doğanoğlu’nun söz aldı. IŞİD saldırılarının insanlığa karşı suç niteliği taşıdığını ifade eden Doğanoğlu, “BM Güvenlik Konseyi IŞİD’i evrensel olarak ‘eşi görülmemiş’ bir tehdit olarak tanımladı. BM aynı zamanda IŞİD’in eylemlerini ‘soykırım’ ve ‘insanlığa karşı suç’ olarak tanımladı. IŞİD’in canlı bombalarının sivil alanı hedef almasını da savaş suçu olarak tanımladı. Antep mahkemeleri bu sanıkların suçlarını basit olarak nitelendirip cezasız bıraktı. O yüzden bu mahkemenin nitelemesi önemli” dedi. Doğanoğlu, mahkeme heyetine hitaben, “Sadece bizlere karşı değil, Ezidî kadınlara, Alevilere ve Kürtlere karşı da sorumluluğunuz var” diye seslendi.

Mağdur avukatlarından Ahmet Özdel de, sanıkların tutukluluk halinin devam etmesini istedi. Mahkemenin tüm dünyaya örnek olacak bir yargılamanın sorumluluğu altında olduğunu vurgulayan Özdel, “IŞİD’in farklı bir örgütlenme tarzı vardır. Mahkeme delilleri değerlendirirken bunları göz önünde bulundurmalıdır” dedi. Bölge mahkemelerinin IŞİD üyelerine müsamaha gösterdiğini söyleyen Özdel,  “Tanık olarak dinlenmesi gereken 2 polisi bile hazır etmeyen emniyet müdürlüğü IŞİD’i bu hale getirmiştir” diye konuştu.

25 Eylül'de başlayan 10 Ekim Ankara Katliamı Davası 5’inci grup duruşması tamamlandı. Sanık Yakup Şahin’in “Burada İslam cezalandırılmak isteniyor” demesi üzerine salonda gerginlik çıktı. Sanık Yakup Karaoğlu ise Erdoğan’ın “Ülkeler kılıçla fethedilir ama adaletle ayakta kalır” sözlerine atıf yaparak kendisine iftira atıldığını iddia etti. Sanık Mehmedin Baraç’ın ise “Tüm terörist ölülerine leş denilir” demesi üzerine salonda arbede yaşandı. Mahkeme heyeti, Baraç’ı salonu provoke etmemesi konusunda uyardı. Duruşma sonunda ise heyet, sorumlu kamu görevlilerinin dinlenme talebinin reddine ve sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma ise 22-23 Kasım’da gerçekleşecek.

Close