Adalet Yürüyüşü 12. gününde

Adalet Yürüyüşü 12. gününde

Adalet Yürüyüşü 12. gününde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki olarak başlattığı “Adalet Yürüyüşü”nün 12’nci günü başladı.

Bugün Cumartesi Anneleri’nden bir grup, Marmara Üniversitesi’nden olağanüstü hâl kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameler ile ihraç edilen anayasa hukuku profesörü İbrahim Kaboğlu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç‘la 14 Ağustos 2001’de AKP’yi çekirdek ekipteki dördüncü isim olan Abdüllatif Şener yürüyüşe katıldı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ‘Adalet yürüyüşü’nün 12. gününde kısa bir açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Düşünün bir kişi yarglanırken, henüz karar verilmemiş ama Maltepe Cezaevinde özel 3 oda hazırlanıyor. Odanın ufak tefek eksiklikleri gideriliyor. Çünkü o kişinin mahkum edileceği önceden biliniyor. Ne kadar ceza verileceği önceden biliniyor ve ona göre yer hazırlanıyor.

“Bu durum, yargı ile siyasi iktidar arasındaki bağlantıyı gösteren en somut örneklerden birisi. Bizim bu yürüyüşümüze haklılık kazandıran en temel olaylardan birisi. Mahkeme karar verecek ama kararı yürütme organı veriyor. Mahkeme sadece dillendiriyor bunu.

“Nerede yatacağı belirleniyor, nerede kalacağı belirleniyor. Odanın ufak tefek ihtiyacı gideriliyor. Ankara’dan gelip odalara bakıyorlar, nedir ne değildir diye. Bu bizi derinden yaraladı, adaletin neden zorunlu olduğunu hepimize gösterdi.”

En kalabalık günlerinden birini yaşayan yürüyüşe katılım, yoldan eklenenlerle artıyor. Yaklaşık 10 bin kişi yürüyüşe katılıyor.

Close