Adalet Yürüyüşü 14. gününde

Adalet Yürüyüşü 14. gününde

Adalet Yürüyüşü 14. gününde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nün 14. günü Düzce’den başladı.

Dün akşam saatlerinde Kılıçdaroğlu’nun konakladığı mevkiye bir kamyondan hayvan gübresi dökülmüştü. Bugün yürüyüşe başlamadan önce açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Hiç kimse buna engel olmasın biz her türlü baskıya her türlü provokasyona hazırlıklıyız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, yürüyüşünün 14’üncü gününe başlarken şu açıklamaları yaptı:

“Yine güzel bir gün. Güneşimiz var. Olağanüstü güzel bir doğamız var. Yürüyüşümüz her geçen gün daha bereketli hale geliyor. Zaman zaman sizlerin de tanık olduğu protestolar oluyor. Ama bizim ellerimiz hiçbir zaman şiddete kalkmadı ve kalkmayacak. Tam tersine her provokasyondan sonra gerek ben, gerek arkadaşlarım ve gerekse yürüyüşe katılan arkadaşlar hep birlikte alkışlıyoruz. Bu bizim adalete olan tutkumuz güzel bir örnek olması açısından son derece önemli. Adalet, adalet, adalet dedik ve bu bağlamda yürüyüşümüze devam ediyoruz. Azimliyiz kararlıyız. İstanbul’a kadar gülerek eğlenerek kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Hiç kimse buna engel olmasın biz her türlü baskıya her türlü provokasyona hazırlıklıyız. 12 maddelik bir uyarı metni hazırlamıştık. Katılımcıların tamamı bu genelgeye uydular. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Bizi sevgi ve hoşgörü ile karşılayan Düzce halkına da teşekkürlerimi iletiyorum.”

Bugün yürüyüşe ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş ve HTKP Genel Başkanı Erkan Baş’ın da aralarında olduğu Birleşik Haziran Hareketi heyeti, sanatçı Rutkay Aziz, OHAL KHK’si ile SBF’deki görevinden ihraç edilen akademisyen-yazar Murat Sevinç, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök’ün eşi Tansu Özkök, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, eski Refah Partili Devlet Bakanı ve Devlet Bahçeli’nin eski danışmanı Gürcan Dağdaş katıldı.

Tüm dünyadan 140’a yakın ülke, parti ve organizasyonun üyesi olduğu Sosyalist Enternasyonal adına Genel Sekreteri Luis Ayala da Düzce’ye gelerek korteje katıldı.

YÜRÜYÜŞ GÜZERGAHINDA MERMİ BULUNDU

09.30’da yürüyüşün ilk molası verildi. Kısa bir süre sonra ise ikinci etap başladı.

Saat 10.30 sularında ise yürüyüş güzergahı üzerine bırakılmış bir mermi bulundu. CHP’li vekiller mermi bırakılmasına tepki gösterirken, bu provokasyonların hiçbirisinin amacına ulaşamayacağını ve Adalet Yürüyüşü’nü durduramayacağını dile getirdi.

CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı, bugün güzergâh üzerinde gerçekleştirildi. Toplantı, saat 12.30’da başladı.

Düzce’nin İhsaniye ilçesinde yapılan MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulunan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan 9 Temmuz Pazar günü saat 16:00’da Maltepe miting meydanında buluşulacağını duyurdu.

MHP’li olduğunu ifade eden bir vatandaş, bozkurt işareti yaparak “MHP’liyim, ülkeyi kurtarın. Size kaldı, ülkemiz elden gidiyor” dedi.

Düzceliler Derneği Başkanı Semih Kıbrıs, Kılıçdaroğlu’nu arayarak dünkü olaylar nedeniyle özür diledi. Kılıçdaroğlu ile telefonda yaklaşık 10 dakika görüşen Kıbrıs’ın daha önce AKP’den hem milletvekili hem de belediye başkanı aday adayı olduğu kaydedildi.

Hava sıcaklığının 31 derece olması nedeniyle hasta ve yaşlı katılımcıların otobüse binmeleri ya da eve dönmeleri çağrısında bulunuldu.

Çaybükü merkezinde bir grup yürüyüşü Rabia işaretleriyle protesto etti. Yürüyüşçüler, grubun yanından “Hak, hukuk, adalet” sloganları ve alkışlarla geçti.

Yürüyüş, ismi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından konan Selamlar Köyü’nde ayranla karşılandı.

Close