Adalet Yürüyüşü 16. gününde

Adalet Yürüyüşü 16. gününde

Adalet Yürüyüşü 16. gününde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun öncülüğünde, partinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanması sonrası başlatılan "adalet yürüyüşü" on altıncı gününe girdi. 432 kilometrelik yürüyüşte bugüne dek yaklaşık 268 kilometre yol katedildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, saat 02:00 civarında kamp alanında kurusıkı silah atıldığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, yürüyüş öncesi 24 Ocak 2001'de Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü görevini yürüttüğü sırada uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Gaffar Okkan'ın mezarını ziyaret etti. Okkan'ın mezarına çiçek bırakan ve dua eden Kılıçdaroğlu, daha sonra yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Gaffar Okkan Diyarbakır'da terörün en yoğun olduğu dönemde görev yapan bir emniyet müdürüydü. Onun kararlılığı ve tutumu sadece Diyarbakır'da değil, Türkiye'nin her köşesinde takdir toplamıştır. Terörle mücadelede halkın desteğine rağmen halkla terörü ayırma noktasında Gaffar Okkan'ın kararlılığı gerçekten dikkat çekicidir. Öldürüldüğünde bütün Diyarbakır yas tuttu. Çocuklarının adlarını Gaffar koydu. Kendisini rahmetle anıyoruz. Şükranla anıyoruz. Gaffar Okkan'ın unutmayacağız. Terörden çok çektik, acı çektik. Analar ağlamasın diye söylemlerde bulunduk. Şiirler okuduk, ağıtlar yaktık. Terör hala can yakıyor. Özellikle terörle mücadele konusunda emin olun son derece samimiyiz ve her ortamda dile getirdim. Biz size her türlü desteği vermeye hazırız bu konuda dedik. Kendi topraklarımızda adalet ve huzur istiyoruz dedik."

12.20 - Son seçimde CHP'den milletvekili adayı olan Herkes İçin Acil Sağlık Derneği (HIASD) kurucusu Doktor Ülkümen Rodoplu, yürüyenlere ayak tabanlığı dağıttı, ayağı yaralananlara pansuman yaptı, sağlık bilgileri verdi.

12.00 - 'Adalet Yürüyüşü'ne katılan CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, rahatsızlandı. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Hüseyin Yıldız, burada tedavi altına alındı. Hastane yetkilileri, Hüseyin Yıldız'ın kalp spazmı geçirdiğini, kontrol amacıyla 24 saat gözetim altında tutulacağını bildirdi.

11.44 - Adalet Yürüyüşü’ne 16. gününde, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Başkanları Lami Özgen ve Şaziye Önder ile çok sayıda KESK’li de katıldı. Çok sayıda oyuncu ve sanatçının da katıldığı yürüyüşte 5 kilometre yol kat edildikten sonra günün ilk molası verilecek.

11.00 - Tiyatro oyuncusu Gülriz Sururi, sabah saatlerinde korteje katıldı.

09:58 - Akova Büyükdere Mahallesi'nde günün ilk molası verildi. İlk etapta 7 kilometre yüründü.

09:45 - Yürüyüşe torunuyla birlikte katılan bir Hendekli, "Yataktan çıktığım gibi geldim. Çok istiyordum katılmayı, kalbim yürüyenlerle birlikte" dedi.

09:30 - Hendek merkezden geçerken Rabia işareti yapanlarla yürüyüşe destek verenler bir arada kortejin geçişini izledi.

09:15 - MHP'li vatandaşlar da Adalet Yürüyüşü'ne yer yer kenardan yer yer de korteje katılarak destek vermeye devam ediyor.

adalet-yuruyusu-nde-16-nci-gun-312464-1.

09:00 - Yol üzerinde bir fabrikanın çalışanları, yürüyüşçülere ince belli bardaklarda çay ikram etti.

08:45 - Yürüyüş başladı.

Close