Adalet Yürüyüşü 19. gününde

Adalet Yürüyüşü 19. gününde

Adalet Yürüyüşü 19. gününde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı Adalet Yürüyüşü’nün 19. günü.

Yürüyüş bugün 08.00’da Eşme Çobanlar Mevkii’nden başladı.

19. günün başında konuşan Kılıçdaroğlu “Özellikle İstanbul’a yaklaşırken bazı provokasyon duyumları geliyor. ‘Provokasyon olacak’ diye. Zaten söylüyoruz. Otobüslerden duyuruyoruz. Bir provokasyonla karşılaştığınızda lütfen ama lütfen sadece alkışlayınız. Biz bir ideal için bir dava için yürüyoruz. Dolayısıyla bize taş da atılsa biz onu gül olarak kabul edelim. Küfür edilse güzel bir söz olarak kabul edelim. Çocuklarımız için geleceğimiz için adalet için yürüyoruz” dedi.

CHP Parti Meclisi (PM) toplantısı da tarihinde ilk kez bugün çadırda gerçekleştirildi. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, 9 Temmuz’da İstanbul’un Maltepe ilçesinde yapılacak Adalet Mitingi ile ilgili olarak “Tek bir pankartımız var, adalet. Maltepe’de de sadece adalet pankartımız olacak. Maltepe’ye adalet isteyen herkes davetlidir. Türk bayrağı dışında bayrak olmayacak, adalet dışında pankart olmayacak, hak, hukuk, adalet dışında slogan olmayacak” dedi.

Tezcan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız’ın sağlık durumlarına ilişkin olarak da şunları kaydetti:

“Son haftaya girdik. Problem yaşayan arkadaşlarımız oldu. Tekin Bingöl ve Hüseyin Yıldız’ın da sağlık durumları iyi. Tüm sorunlara rağmen yürüyüşümüz devam edecek.”

Adalet Yürüyüşü’ne destek ziyaretinde bulunma kararı alan HDP, yürüyüşe Kandıra’da “Eş başkanlar için adalet” dövizleriyle katılacak. HDP heyeti korteje, partinin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi önünden 14.00’da katılacak.

Yürüyüşün ilk etabının tamamlanmasının ardından İstanbul’a sadece 100 km’lik yol kaldı.

 

Adalet Yürüyüşü Ankara yönünden yürürken, HDP heyeti de İstanbul yönünden ilerlemeye başladı. HDP’lilere hoş geldiniz demek için öne gelen CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, herkesle tek tek tokalaştı.

Close