Adalet Yürüyüşü 22. gününde

Adalet Yürüyüşü 22. gününde

Adalet Yürüyüşü 22. gününde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde, partinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması sonrası başlatılan Adalet Yürüyüşü 22. gününe girdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğl güne Kurtuluş Savaşı’nda yaşamını yitiren Kuvvayı Milliyeci Yahya Kaptan’ın mezarını ziyaret ederek başladı.

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü”nün 22. gün etabı başlamadan önce kısa bir açıklama yaptı.

“Türkiye’nin en barışçıl eylemini yapıyoruz” diyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“450 km boyunca kimsenin burnu kanamadan, kimseye kötü söz söylemeden, herkesi kucaklayarak, bizim gibi düşünmeyen insanları alkışlayarak yolumuza devam ediyoruz. Provokasyonlar yapılmak isteniyor alkışlıyoruz.

En barışçıl eylem bile bazı çevrelerde kaygı ve endişe yaratıyor. Biz bu yürüyüşü adalet adı altında 80 milyon için yapıyoruz. Adalet ihtiyacı hepimizin ortak ihtiyacı, insanlığın ortak değeridir. Yine bir takım insanlar “yürüyorsunuz ama biz izin veriyoruz” diyor. Ne demek izin veriyoruz. Bu bizim anayasal hakkımız. Adalet istemek ne zamandan beri birilerinin iznine, lütfuna bağlı oldu.

Pazar gününe yaklaşıyoruz, inşallah hiç kimsenin burnu kanamadan hep birlikte Maltepe’de olacağız. Türkiye’ye ve dünyaya sesleneceğiz. Bu yürüyüşü niçin ve hangi gerekçelerle yaptık, ne isitiyoruz bunu anlatacağız.”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından yürüyüşün 22. etabı başladı.

HDP Kadın Meclisi üyeleri, Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet ve Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu’nun da aralarında bulunduğu 78 kadın ve LGBTİ örgütü yürüyüşe, ‘Barış Gelini’ olarak bilinen ve 9 yıl önce Türkiye’de katledilen İtalyan sanatçı ve aktivist Pippa Bacca’nın öldürüldüğü yerden katıldı.

Kortejde bugün, Doğan Medya Grubu’nun “sosyal medyada yazdığı mesajlarla, açıkça kamuoyu gündeminde tartışılan bir konuda taraf olduğu” iddiasıyla işine son verdiği İrfan Değirmenci ve Cumhuriyet yazarı Tayfun Atay da yer aldı.

Kılıçdaroğlu, kızı, gelini ve oğluyla birlikte yürüyor.

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş üyeleri, “İşçiler adalet istiyor” sloganlarıyla korteji karşıladı.

Kılıçdaroğlu’na yürüyüşün bir bölümünde yürüme engelli vatandaşlar da eşlik etti.

Yürüyüşün ilk etabı 7 kilometrenin ardından sona erdi. Mola için Dilovası çıkışında duruldu.

16:27 – Konaklama alanına varıldı. Yürüyüşçüler eski Gebze Kışlası’ndaki alana üstleri aranarak alınıyor.

15:55 – “İstanbul: 50” kilometre tabelası görüldü.

15:29 – Tersane işçileri de “Adil yaşam herkese, adalet isteyen herkesle” pankartıyla yürüyüşe destek verdi. İşçiler, Kılıçdaroğlu’na mavi baret hediye etti.

15:11 – Adalet Yürüyüşü korteji Gebze’ye ulaştı. Yürüyüşe katılan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül de Gebze tabelası önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

15:05 – Yürüyüş yeniden başladı. Bu etapta 6.6 kilometre yürünecek.

 

Close