Adalet Yürüyüşü 23. gününde

Adalet Yürüyüşü 23. gününde

Adalet Yürüyüşü 23. gününde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü’nde bugün 23. gün.

Kortej dün geceyi Gebze’de topçu kışlasındaki kamp alanında geçirdi. Yürüyüş 09.00 sularında Gebze Topçular Kışlası mevkiinden başladı.

Kılıçdaroğlu’nun bugün Gandhi’nin ünlü Tuz Yürüyüşü sırasında attığı 600 bin adım rekorunu geçmesi planlanıyor. Kılıçdaroğlu Güvenpark’tan başlattığı yürüyüşte bu zamana kadar toplam 425 km kat etti ve 590 bin adım attı.

Kılıçdaroğlu, bugün yürüyüşe başlamadan önce şu açıklamaları yaptı:

“SON DERECE MUTLUYUM, HUZURLUYUM”

Kılıçdaroğlu, “Bugün Kocaeli’den ayrılıyoruz. İstanbul’a giriyoruz. Son derece mutluyum, huzurluyum. Kimsenin burnu kanamadan uzun bir yolculuğu katedip İstanbul’a girmiş olacağız” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, “Ayı 9’unda, pazar günü bu yürüyüşü sonlandırmış olacağız. Ancak adalet arayışımızı değil, adalet arayışımız devam edecek” diye konuştu.

“TÜRKİYE SADECE İKTİDAR PARTİSİNDEN İBARET DEĞİLDİR”

Avrupa Parlamentosu’nun kararını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Buradan Avrupa Parlamentosu’na seslenmek isterim. Biz herkes için adalet istiyoruz, sizden de adalet istiyoruz. Türkiye sadece iktidar partisinden ibaret değildir. Türkiye’de bir adalet yürüyüşü yapıyoruz, 10 binler var. Referandum yaptık. Yüzde 50’den fazlası demokrasi istiyor bu ülkenin. Dolayısıyla AB ile ilişkilerin askıya alınması değil daha sağlıklı ve tutarlı sürdürülmesi gerekiyor. Bu konuda umarım bizim adalet arayışımıza da destek vererek Türkiye’ye olan ilişkilerin devamı yönünde karar alırlar. Adalet sadece Türkiye için değil bütün insanlık için geçerli olan bir kavramdır. Avrupa Parlamentosu da adil davranarak Türkiye’ye olan ilişkileri sürdürme yönünde karar alır” şeklinde konuştu.

15:20 – Konaklama alanına ulaşıldı.

14:45 – Yol üzerinde bulunan Şişecam’ın çalışanları da yürüyüşe destek için yol kenarına çıktı. İş Bankası çalışanları da Şişecam’ın biraz ilerisinde desteği devam ettirdi.

14:40 – Tokat’tan gelen 90 yaşındaki Furkan Sükan da yürüyüşe katıldı. Sükan, “Özgürlükten yanayım, demokrasiden yanayım, o yüzden buradayım” dedi.

14:30 – Yürüyüşün ilk gününden bu yana Adalet Yürüyüşü’nde bulunan ve 15 Temmuz sonrasında tutuklanan Hava Harp Okulu öğrencisi oğlu için adalet isteyen Veysel Kılıç da Kılıçdaroğlu’yla birlikte yürüyor.

14:27 – Yürüyüş başladı. 5 kilometrelik yürüyüşün ardından 23. gün Tuzla İçmeler’de son bulacak.

12:24 – Tertip otobüsünden yapılan anonsta, 2 saatlik molada bol bol sıvı alınması ve gerekli olması durumunda sağlık ekiplerine başvurulması öğütlenirken, “Bu tarihi günde Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında olduğunuz için hepinizle gurur duyuyoruz ve saygıyla selamlıyoruz” dendi.

12:20 – Katılımcılar mola alanına üstleri aranarak alınıyor. Günün son etabı saat 14.15’te başlayacak.

12:13 – İstanbul girişindeki mola alanına ulaştı.

11:59 – İstanbul il sınırına giren kortej, burada “Mehter Marşı” ve 16 Türk devleti bayrağıyla karşılandı.

11:15 – Yürüyüşe yeniden başlandı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişimi sırasında şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir’in fotoğrafının basılı olduğu tişörtler giyen yüzden fazla genç, Kılıçdaroğlu’nun yanında yürüyor.

10:15 5 kilometrelik yürüyüşün ardından ilk mola alanına ulaşıldı.

10:10 – CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yol kenarında Rabia işareti yapan gruplara yönelik olarak, “Sevgili genel başkanımız hangi görüşten olursanız olun, sizleri kucaklıyoruz” anonsları yapıyor.

Yürüyüşün ilk gününden bu yana kortej düzeninden sorumlu olan Ağbaba, çocuklarıyla birlikte yol kenarında bekleyen ailelere de “Kemal Kılıçdaroğlu günaydınlar diliyor. Gözlerinizden öpüyor” diye sesleniyor.

10:01 – 8 Ocak 1996’da polislerin işkence ederek öldürdüğü Evrensel muhabiri Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, yürüyüşe destek vererek Kılıçdaroğlu’yla birlikte yürüdü.

10:00 – Birgün gazetesi yöneticileri de korteje katıldı.

09:25 – DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel-İş üyesi onlarca işçi de yürüyüşe destek vermek için yol kenarında bekliyor.

09:20 – Yol üzerinde güvenlik önlemleri artırıldı.

09:11 – Katılımcılar aranarak yürüyüş güzergâhına alınıyor.

09:10 – Yürüyüş başladı. Kortejin bugün ikinci etapta İstanbul’a girmesi bekleniyor.

Close