Amaçları Terörle Değil, Muhalefetle Mücadele

Amaçları Terörle Değil, Muhalefetle Mücadele

Amaçları Terörle Değil, Muhalefetle Mücadele

CHP’li Yılmaz, AKP’nin 14 yıllık iktidarında tüm şehirlerin, tüm sokakların PKK, IŞİD ve FETÖ terör örgütlerinin korku ve sindirme iklimine teslim edildiğini belirterek, “AKP’nin iktidar tarihi bu anlamda bu üç terör örgütüyle ortaklaştığı, koklaştığı, kucaklaştığı, devleti, ülkeyi ve iktidarı paylaştığı bir ihanet tarihidir, bunun adını koyalım” dedi.

Hükümetin terörle mücadele edileceğine ilişkin sözlerinin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Yılmaz, hükümete “PKK, FETÖ ve IŞİD’le kol kola geçirdiğiniz yıllardan sonra sizin terörle mücadele edeceğinize dair iddiaya kim inanır? 15 Temmuz gecesi ‘bu darbe Allah’ın bize bir lütfudur’ diyen sizlere kim inanır? ‘Başkanlık kapısı 15 Temmuz gecesi açılmıştır’ diyen sizlere kim inanır?” diye sordu.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, AKP’nin iktidarda olduğu 14 yılda tüm şehirlerin, tüm sokakların PKK, IŞİD ve FETÖ terör örgütlerinin korku ve sindirme iklimine teslim edildiğini vurgulayarak, “AKP’nin iktidar tarihi bu anlamda bu üç terör örgütüyle ortaklaştığı, koklaştığı, kucaklaştığı, devleti, ülkeyi ve iktidarı paylaştığı bir ihanet tarihidir, bunun adını koyalım” dedi. Terörle mücadele edileceğine yönelik sözlerin hiçbir inandırıcılığı bulunmadığını i fade eden Yılmaz, hükümete “PKK, FETÖ ve IŞİD’le kol kola geçirdiğiniz yıllardan sonra sizin terörle mücadele edeceğinize dair iddiaya kim inanır?” diye seslendi.

“TERÖRLE MÜCADELE İRADE VE İNANDIRICILIK GEREKTİRİR”

Yılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, hükümetin OHAL’in amacını darbecilerle hesaplanmanın yanı sıra terörle mücadele olarak belirlediğine değinerek, özel bir Terörle Mücadele Yasası varken hükümetin neden böyle bir şeye gereksinim duyduğunu sordu. Terörle mücadelenin bir irade ve inandırıcılık gerektirdiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:
“Anadolu’da güzel bir söz var: ‘Otu kaldır köküne bak’ diye. Hükümetin geçmişine baktığımızda böyle bir iradeye de, inandırıcılığa da sahip olmadığını görüyoruz. AKP iktidarları terörün sıfırlandığı koşullarda Türkiye’de vücut buldu. 14 yılın sonunda tüm şehirlerimiz, tüm sokaklarımız PKK, IŞİD ve FETÖ terör örgütlerinin korku ve sindirme iklimine teslim edildi. AKP iktidarları döneminde 2 bin 53 güvenlik görevlisi, binden fazla sivil yurttaşımız o tutumunuzla hayatını kaybetti. Tarihimizin en kanlı darbesi olarak adlandırılan 15 Temmuz günü yitirdiğimiz yurttaşlarımızın yarısı kadar yurttaşımız sadece Ankara Gar patlamasında hayatını kaybetti. AKP’nin iktidar tarihi bu anlamda bu üç terör örgütüyle ortaklaştığı, koklaştığı, kucaklaştığı, devleti, ülkeyi ve iktidarı paylaştığı bir ihanet tarihidir, bunun adını koyalım.”

“AMACINIZ MUHALİFLERLE MÜCADELE”

Hükümetin darbecilerle ve terörle mücadeleye yönelik sözlerinin inandırıcılıktan uzak olduğunu kaydeden Yılmaz, hükümete şöyle seslendi:
“PKK, FETÖ ve IŞİD’le kol kola geçirdiğiniz yıllardan sonra sizin terörle mücadele edeceğinize dair iddiaya kim inanabilir, kim? 15 Temmuz gecesi ‘bu darbe Allah’ın bize bir lütfudur’ diyen sizlere kim inanır? ‘Başkanlık kapısı 15 Temmuz gecesi açılmıştır’ diyen sizlere kim inanır? Başkanlık sistemi gelmezse bu ülke bölünür” diyen sözün karşısında bu mücadele iddiasına kim inanır? Patlayan bombalarla yurttaşlarımız can verirken, ‘Oylarımız artıyor’ diye sevinç çığlıkları atarken, şimdi size kim inanır? Bu darbe sevicilikle, bu terör sevicilikle siz nasıl terörle mücadele edeceksiniz, bunu soruyorum. Sizin de zaten böyle bir amacınız yok. Amacınızın muhaliflerle mücadele olduğu gün gibi ortada. Birlikte bildiklerinizi inkâr edip, tırlar dolusu yalan söylediğiniz IŞİD’le mücadeleyi siz yapamazsınız. Yine ‘Aynı menzile farklı yollardan gidiyoruz’ dediğiniz, her istediklerini verdiğiniz, ‘Gel de bu hasret bitsin’ dediğiniz FETÖ’yle mücadeleyi siz yapamazsınız. Ve keza seçilmiş belediye başkanlarını ve milletvekillerini Parlamentonun dışına atıp, ‘Türkiye için Kürt meselesinin çözümünde bir şanstır’ dediğiniz PKK’yla mücadeleyi siz yapamazsınız.”

“ÜLKENİN TAŞINA, TOPRAĞINA KİM AŞIKSA O SİZİN İÇİN TERÖRİST”

CHP’li Yılmaz, mitinglerinde akademisyenlerin kanlarıyla duş almak isteyen yandaş çetelerle mücadeleyi hükümetin yapamayacağını vurgulayarak, “Bu mücadeleyi edemezsiniz, etmeyeceksiniz. Çünkü eski dost düşman olmaz. En büyük ortaklık suç ortaklığıdır ve bir tek o bozulmaz. ‘IŞİD iyi ki varsın, Allah kurşununu azaltmasın’ diyen bir sözcü bu partiden çıkıyorsa, bu mücadeleyi siz yapamazsınız. Bu sözleriniz sizi engeller” diye konuştu.
Hükümetin terör ve terörist kavramını ürettiğini ifade eden Yılmaz, “Kim ki bu ülkenin taşına, toprağına, ağacına aşıksa o sizin için teröristtir. Kim ki ‘Barış, kardeşlik’ der, o akademisyen, öğretmen sizin için teröristtir ve kim ki kalemini satmaz, gazetecidir, o sizin için teröristtir. Bu kavramları siz yarattınız, bu kanunla amacınız bunları tasfiye etmektir. Aslına bakarsanız, çözüme tek katkınız iktidardan gitmeniz olacaktır, bunu da sevgili halkım sandıkta sağlayacaktır” dedi.

Close