Ankara'da ortaokulların yıkılması Meclis gündeminde

Ankara'da ortaokulların yıkılması Meclis gündeminde

Ankara’da ortaokulların yıkılması Meclis gündeminde

 

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Ankara Emek’te bulunan Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu’nun yıkılıp yerine İmam Hatip okulu açılacağı iddialarını Meclis’e taşıdı.

Hükümetin 4+4+4 eğitim sistemine geçilirken yaptığı açıklamalara değinen Yılmaz, “Zorlamalara ve yeni açılan okulların büyük çoğunluğunun imam hatip olarak açılmasına rağmen en çok boş kontenjanın bu okullarda olduğu da düşünülürse daha fazla imam-hatip açılmasında ısrarın sebebi nedir? 4+4+4 eğitim sistemine geçilirken hükümetinizin “bütün okulları imam-hatip yapma şansımız doğdu” söyleminin bunda payı var mıdır?” diye sordu.

“Öğrenciler yıkım sürecinde eğitimlerine nerede devam edecek?”

Okulun yıkım kararı ile ilgili öğrencilerin yıkım sürecinde eğitimlerine nerede devam edeceğini soran Yılmaz, “Yıkım kararı ile ilgili Okul Aile Birliği’nin ve öğrenci velilerinin fikri alınmış mıdır? Bu konu ile ilgili bu durumdan etkilenecek öğrencilere ve ailelere bilgilendirme yapılmış mıdır?” diye sordu.

Yıkım kararıyla ilgili öğrencilerin ve velilerin bilgilendirilip bilgilendirilmediğini soran CHP’li Yılmaz, önergesinde şu sorulara yer verdi:

Söz konusu durum sadece Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu’nun yenilenmesi çalışması ise, yeni bina açıldıktan sonra okulun eski öğrencileri tekrar bu binaya mı taşınacaktır? Bu konuda öğrencilere ve velilere bilgilendirme yapılmış mıdır?

Söz konusu okul yenilendikten sonra Mamak’taki Ayşe Zeki Sayan İlkokulu’nda olduğu gibi imam-hatip olarak açılacağı iddiasının doğruluk payı var mıdır? Yıkılacak okulun bulunduğu semtte yaşayan vatandaşların imam-hatip ortaokulu yapılması ile ilgili bir talepleri olmuş mudur?

Zorlamalara ve yeni açılan okulların büyük çoğunluğunun imam hatip olarak açılmasına rağmen en çok boş kontenjanın bu okullarda olduğu da düşünülürse daha fazla imam-hatip açılmasında ısrarın sebebi nedir? 4+4+4 eğitim sistemine geçilirken hükümetinizin “bütün okulları imam-hatip yapma şansımız doğdu” söyleminin bunda payı var mıdır?

Close