"ANKARALI SUYU GİZLİ ZAMLA MI KULLANIYOR?"

"ANKARALI SUYU GİZLİ ZAMLA MI KULLANIYOR?"

“ANKARALI SUYU GİZLİ ZAMLA MI KULLANIYOR?”

CHP’li Yılmaz, Ankara’da su fiyatlarına gizli zam yapıldığı iddiaları Başbakan Yıldırım’a sordu. ASKİ’nin açıkladığı su fiyatları ile Ankaralılar’ın ödediği su faturaları arasındaki “fiyat uçurumu”nun neden kaynaklandığını soran Yılmaz, “Üç büyük il içinde vatandaşa en pahalı suyu kullandıran ASKİ, hangi gerekçeyle su faturalarından ilan ettiği fiyatlardan daha fazla ücret almaktadır? Ankara’da vatandaşın kullandığı su fiyatlarında “gizli zam” mı söz konusudur?” diye sordu.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Kızılırmak’tan getirdiği suyu şebekeye vererek, halkın sağlığıyla oynadığını belirten Yılmaz, “İshal, kusma gibi vakaları artıran bu suya Ankaralılar’ı mahkum eden Gökçek’in temiz su ihtiyacı konusunda bir planı var mıdır? Yoksa görevinin gereği olarak oluşturmayı düşünmekte midir?” sorularını yöneltti.

 

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım’a Ankara’da su faturalarında gizli zam olup olmadığını sordu. ASKİ’nin açıkladığı su fiyatları ile Başkentliler’in ödediği su faturaları arasındaki fiyat uçurumunun nedenini soran Yılmaz, “Vatandaşa en pahalı suyu kullandıran ASKİ, hangi gerekçeyle su faturalarından ilan ettiği fiyatlardan daha fazla ücret almaktadır. Ankara’da vatandaşın kullandığı su fiyatlarında ‘gizli zam’ mı söz konusudur?” diye sordu.

 

 

DÖRT KİŞİLİK AİLE SUYA 100 TL ÖDÜYOR

Yılmaz verdiği soru önergesinde, TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’nin, 4 kişilik bir aile için Ankara’da su fiyatlarının aylık 100 TL’ye yaklaştığını açıkladığını anımsattı. Buna göre, asgari ücretli bir kişinin bir ay içerisinde yaklaşık 2,5 gününü sadece ailesinin “temiz” su ihtiyacını karşılamak için çalışmak zorunda kaldığını belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

“Bu çalışmaya göre, Ankara’da yalnızca 2 m³ su kullanımı için 19,36 TL, 4 m³ su için 32,91 TL, 9 m³ su kullanımı için ise 66,36 TL fiyat ödenmektedir. Bu fiyatlarla Ankara’da suyun m³ fiyatı neredeyse 10 TL’ye yaklaşmaktadır. Faturalara yansıyan bu oranın Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından internet sitesinden açıklanan su fiyatlarının çok üstünde olduğu vurgulanmıştır. Üç büyük şehir arasında suya en fazla parayı Ankaralılar ödemektedir. ASKİ’nin verilerine göre, Ankara’da konutlarda kullanılan suyun m³ fiyatı 6.02 TL düzeyindedir. İSKİ’nin verilerine göre, İstanbul’da konutlarda kullanılan suyun metreküp fiyatı 10 metreküpe kadar 4.45 TL, 11-20 metreküp arasında 6.51 TL, 21 metreküpün üzerinde ise 9.48 TL olarak uygulanmaktadır. Üç büyükşehirden biri olan İzmir’de ise vatandaşlar 20 metreküpe kadar olan su kullanımlarında metreküp başına 4.16 TL, bunun üzerinde ise 9.28 TL ücret ödemektedir.”

 

 

“NEDEN DAHA FAZLA ÜCRET ALINIYOR?”

ASKİ’nin açıkladığı su fiyatları ile Ankaralılar’ın ödediği su faturaları arasındaki “fiyat uçurumu”nun neden kaynaklandığını soran Yılmaz, “Üç büyük il içinde vatandaşa en pahalı suyu kullandıran ASKİ, hangi gerekçeyle su faturalarından ilan ettiği fiyatlardan daha fazla ücret almaktadır? Bu konuda ilgili kurumlar tarafından başlatılan bir inceleme var mıdır? Yoksa bir inceleme başlatılması düşünülmekte midir? Ankara’da vatandaşın kullandığı su fiyatlarında “gizli zam” mı söz konusudur? Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankaralılar’a Türkiye’nin en pahalı suyunu kullandırmasının gerekçesi nedir?” sorularını yöneltti.

 

 

ASKİ’DEN NE KADAR KAYNAK AKTARILDI

Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin temel ihtiyaç olan suyu vergilendirme aracı olarak kullandırmasının doğru olup olmadığının açıklanmasını isteyerek, şu soruları sordu:

“-ASKİ’nin bütçesinden su ve kanalizasyon hizmetleri dışında Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerine 1994 yılından bu yana yıllar itibariyle ayrı ayrı gösterilmek üzere ne kadarlık kaynak aktarılmıştır? Bu kaynaklar nerelere harcanmıştır?

-Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yüksek su bedelleriyle 23 yıldır Ankaralılar’dan esirgediği yatırımı vatandaşın cebinden mi yapmak istemektedir?

-Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulamasına Ankara’da yaşayan bir vatandaş olarak değerlendirmeniz nedir?

 

 

“GÖKÇEK’İN TEMİZ SU İÇİN PLANI VAR MI?”

-Ankara’nın temiz su ihtiyacı konusunda gerekli planlamayı yıllardır yapamayan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılırmak’tan getirdiği suyu şebekeye vererek, halkın sağlığıyla oynamıştır. Sağlık açısından birçok tehlike içeren ve ishal, kusma gibi vakaları artıran bu suya Ankaralılar’ı mahkum eden Gökçek’in temiz su ihtiyacı konusunda bir planı var mıdır? Yoksa görevinin gereği olarak oluşturmayı düşünmekte midir?

-ASKİ’nin 1994 ile 2017 yılları arasında Ankaralılar’dan tahsil ettiği “atık su bedeli” ne kadardır?”

Close