CHP’den İç tüzük değişikliğine karşı Meclis’te demokrasi nöbeti: “TBMM’yi terk etmiyoruz”

CHP’den İç tüzük değişikliğine karşı Meclis’te demokrasi nöbeti: “TBMM’yi terk etmiyoruz”

CHP’den İç tüzük değişikliğine karşı Meclis’te demokrasi nöbeti: “TBMM’yi terk etmiyoruz”

CHP milletvekilleri İçtüzük değişikliğine karşı Meclis’i terk etmeme eylemine başladı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel CHP’nin sabaha kadar Meclis’ten ayrılmama kararı aldığını duyurdu. CHP’li Özel Tüzük değişmeden bile milletvekillerinin konuşma hakkının elinden alındığını vurgularken, CHP’den iç tüzük üzerine konuşmak isteyen 55 milletvekilinin 21’e indirildiğini paylaştı.

Yaşananlarla ilgili olarak Halk Tv’ye konuşan CHP’li Özel ” Tüzük değişmeden bile milletvekillerinin konuşma hakkını elinden aldılar. İç tüzüğün neler getirdiğini anlatmak, muhalefetin sesinin nasıl kesildiğini vurgulamak üzere CHP olarak Meclis’ten ayrılmama ve konuşturmadıkları bütün milletvekillerimizi teker teker süresiz olarak konuşturma kararı aldık. Söz sırasını konuşmayan arkadaşlarımız arasından kura ile belirliyoruz.Parlamentoda demokrasi nöbetindeyiz. Bu iç tüzük değişikliğinin neler getireceğini kamuoyuna sunmak istiyoruz.” yorumunda bulundu.

Meclis’in aydınlatmalarını düşürdüklerini dile getiren CHP’li Özel, kendi ışıklandırmalarının ve mikrofon sistemlerinin de açık olduğunu paylaştı. CHP’nin protestosu Şeker Tv üzerinden canlı olarak yayınlanıyor.

 

BASIN İÇERİ ALINMADI

CHP’li milletvekillerinin eylemini görüntülemek isteyen basın mensuplarının içeriye alınmadığı öğrenildi. Bunun üzerine Özgür Özel ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba basın giriş kapısının önüne gelerek “Şimdi bu kapıyı kıracağız ondan sonra da ‘CHP kapı kırmış olacak'” dedi.

T24’ün haberine göre, TBMM başkanlığı, CHP eylemini izlemek üzere bugün erkenden gelen gazetecilere Genel Kurul’a basının giriş yaptığı kapıyı açtırmadı. Yetkililer “Böyle bir talimat geldi. Basın kapısını açmayacağız” dedi. Genel Kurul’a basının giriş kapıya gelen Özgür Özel, meclis ve güvenlik yetkililerine “Kimdeyse o yetki bulun bu kapıyı çabuk açın” dedi. Kimin yetkili olduğu arayışı sürerken Özel, “Şimdi bu kapıyı kıracağız ondan sonra da ‘CHP kapı kırmış olacak'” dedi. Veli Ağbaba basının giriş yapığı kapının önünde durmaya devam ediyor

Close