CHP'li vekillerden volta atma eylemi

CHP'li vekillerden volta atma eylemi

CHP’li vekillerden volta atma eylemi

KHK ile ihraç edildikleri işlerinin iadesi talebiyle yürüttükleri açlık grevi direnişinin 76. gününde tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için basın açıklaması yapmak isteyen CHP’li vekiller polis engeliyle karşılaştı. Bunun üzerine oturma eylemi yapan vekiller, bir süre sonra da “Saray faşizmi ülkeyi hapishaneye çevirdi” diyerek protesto için sokakta volta atmaya başladı. 

KHK ile ihraç edildikleri işlerinin iadesi talebiyle yürüttükleri açlık grevi direnişinin 76. gününde tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yapmak isteyen CHP’li vekiller polis engeliyle karşılaştı.

Veli Ağbaba, Necati Yılmaz, Ali Şeker, Orhan Sarıbal, Eren Erdem, Şenal Sarıhan, Murat Emir, Sezgin Tanrıkulu, İbrahim Özdiş ve Hilmi Yarayıcı’nın da aralarında bulunduğu CHP’li vekiller polis engeli karşısında “Bu sokağa girişimiz yasak. Yapılan şey hukuksuz. Girmememiz için sebep gösterin biz de çekip gidelim” diyerek mantıklı bir açıklama istedi.

“Onu alma diyorsunuz bunu alma diyorsunuz kimi alacağız?”

Polis vekillerin etrafındaki yurttaşları uzaklaştırmaya başladı ve KHK direnişçilerinden Veli Saçılık’ı gözaltına almaya çalıştı. Milletvekilleri Veli Saçılık’ı gözaltına almaya çalışan polislere engel olurken polisin vekillere “Onu alma diyorsunuz, bunu alma diyorsunuz, kimi alacağız biz?” diye bağırdı. Bunun üzerine vekillerle polis arasında arbede yaşandı. Milletvekillerine fiziksel müdahalede bulunan polisin hakaret ettiği de duyuldu.

Fotoğraflar için tıklayınız.

Close