CHP'Lİ YILMAZ, ANFA'NIN TARTIŞMALI SINAVINI BAŞBAKANA SORDU

CHP'Lİ YILMAZ, ANFA'NIN TARTIŞMALI SINAVINI BAŞBAKANA SORDU

CHP’Lİ YILMAZ, ANFA’NIN TARTIŞMALI SINAVINI BAŞBAKANA SORDU

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ankara Altınpark İşletmeleri’ndeki (ANFA) şaibeli sınavı Başbakan Binali Yıldırım’a sordu. Taşeron işçilere kadroya geçiş hakkı verilmesi için düzenlenen sınavın bitiminde başarılı bulunduğu söylenen, ancak sonuçlar açıklandığında başarısız bulunan 100’ü aşkın taşeron işçinin mağdur olduğunu vurgulayan Yılmaz, sınava giren peyzaj mimarları ve ziraat mühendislerinin “İhtiyacımız yok” denerek kadroya alınmamasının nedeninin açıklanmasını istedi. Yılmaz, “ANFA gibi kamusal kullanıma açık bir parkta peyzaj mimarlarına ve ziraat mühendislerine ihtiyaç yok mudur? Bakanlık sınavla ilgili gerekli incelemeyi yapmış mıdır?” sorusunu yöneltti.

“SINAVA İTİRAZ ÇOK”

Yılmaz, Ankara Altınpark İşletmeleri’ndeki (ANFA) tartışmalı sınavı TBMM gündemine taşıdı. Ocak ayında yayımlanan 696 sayılı KHK kapsamında kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilere kadroya geçiş hakkı verildiğini anımsatan Yılmaz, “Bu kapsamda Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı faaliyet gösteren ANFA’da çalışan taşeron personele yönelik düzenlenen sınav sonucunda, sınava giren peyzaj mimarları ve ziraat mühendisleri ‘İhtiyacımız yok’ denerek kadroya alınmamıştır. Konuya yönelik çıkan haberlerde işçilerin sınav sonuçlarına yönelik çok sayıda itirazı olduğu görülmektedir” dedi.

“SINAVDA İLGİLİ MEVZUATA UYULDU MU?”

Sınava giren taşeron işçilerin iddiasına göre kendi mesleklerine yönelik sorular sorulmadığına dikkat çeken Yılmaz, “1 Ocak 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve 24’üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar Madde 14(6)’da geçen ‘Sınavlarda sorulacak sorular, çalışanların iştigal ettikleri görevlerle ilgili konularda, yürütmekle yükümlü oldukları vazifelerdeki yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun olarak sınav kurulu tarafından hazırlanır’ ifadesine uyulmuş mudur?” sorusunu yöneltti.

“BAKANLIK SINAV SONUÇLARINI DENETLEDİ Mİ?”

Yılmaz, 12-20 Mart 2018 tarihleri arasında yapılan sınavların sonuçlarının 16 Mart 2018 tarihinde duyurulduğunu, işçilerin bir kısmı sınava girmeden sınav sonuçlarının nasıl belli olduğunun açıklanmasını isteyerek, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“-Mimar ve mühendislerin kadroya alınmamasının sebebi, iddia edildiği gibi kadrolu olduktan sonra maaşlarının asgari ücretin üzerine çıkacak olması mıdır?

-ANFA gibi kamusal kullanıma açık bir parkta peyzaj mimarlarına ve ziraat mühendislerine ihtiyaç yok mudur?

-Sınav bitiminde başarılı bulunduğu söylenen, sonuçlar açıklandığında başarısız bulunan 100’ü aşkın taşeron işçinin mağduriyeti nasıl telafi edilecektir?

-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sınavları ve sınav sonuçlarını denetlemek için oluşturulmuş bir kadrosu var mıdır? ANFA bu kapsamda bir denetime tabi olmamış mıdır?”

Close