Necati Yılmaz başkentteki C plakasız korsan servis araçlarını TBMM gündemine getirdi

Necati Yılmaz başkentteki C plakasız korsan servis araçlarını TBMM gündemine getirdi

Necati Yılmaz başkentteki C plakasız korsan servis araçlarını TBMM gündemine getirdi

CHP’li Yılmaz, Başkent’teki C plakasız korsan servis araçlarını TBMM gündemine getirdi. İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya korsan servis araçlarının sayısını soran Yılmaz, “Servislerde yaşanan cinsel taciz olayları da dikkate alındığında şoför adaylarından sabıka kaydı istenmesine yönelik bir çalışma var mıdır? Yoksa başlatılacak mıdır?” sorusunu yöneltti.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Başkent’teki C plakasız korsan servis araçlarını TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya Ankara’da C plakalı ve plakasız taşıma yapan servis araçlarının sayısını soran Yılmaz, “Servislerde yaşanan cinsel taciz olayları da dikkate alındığında şoför adaylarından sabıka kaydı istenmesine yönelik bir çalışma var mıdır?” diye sordu.

KAÇ KORSAN VAR?

Yılmaz, Bakan Ala’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Ankara’da C plakası olmayan çok sayıda korsan servisin öğrenci ve personel taşıdığı iddiasının basında yer aldığını anımsattı. Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası’nın verilerine göre, Başkent’te şu anda 7200 C plakalı servis aracının hizmet verdiğini kaydeden Yılmaz, “Ankara’da şu anda tam olarak kaç servis aracı bulunmakta ve bu araçlar hangi kurumlar ve okullarda hizmet vermektedir? Kurum ve okullara hizmet veren “C” plakalı araç sayısı ile “C” plakasına sahip olmayan servis aracı sayısı kaçtır?” sorularını yöneltti.

SABIKA KAYDI İSTENECEK Mİ?

C plakası almak için hangi şartlar arandığının, Türkiye’de servis araçlarına kaç şehirde C plakası uygulamasına benzeyen biçimde zorunluluk getirildiğinin açıklanmasını isteyen Yılmaz, önergesinde şu sorulara yer verdi:
“-2002 ila 2016 yılları arasında Ankara’da kaç servis aracı kazası yaşanmıştır? Bu kazaların sonuçları ne şekildedir? Bahsi geçen kazalarda can kaybı yaşanmış mıdır? Kaza yapan araçlardan kaç tanesi “C” plakasına sahiptir?
-Ankara’da özellikle küçük çocukların can güvenliğinin emanet edildiği okul servisleri sayısı kaçtır? Bu servislerden kaç tanesi “C” plakasına sahiptir? Bu servislerin ve servis şoförlerinin denetimleri hangi şekillerde ve kimler tarafından gerçekleştirilmektedir?
-Kamu kurumlarına ve okullara servis hizmeti sağlamak isteyen şoför adaylarında aranan özellikler nelerdir? Adaylar hangi testlerden geçirilmekte ve hangi uzman ya da uzmanların gözetim ve denetimi ardından “C” plaka servis aracı kullanma yetkisi elde etmektedir?
- Servislerde yaşanan cinsel taciz olayları dikkate alındığında şoför adaylarından sabıka kaydı istenmesine yönelik bir çalışma var mıdır? Yoksa başlatmayı düşünmekte misiniz?”

Close