CHP'li Yılmaz, Mogan Gölü’nün kirliliğini TBMM gündemine taşıdı

CHP'li Yılmaz, Mogan Gölü’nün kirliliğini TBMM gündemine taşıdı

CHP’li Yılmaz, Mogan Gölü’nün kirliliğini TBMM gündemine taşıdı

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Başkent’in doğal güzellikleri arasında yer alan, ancak kirliliği nedeniyle gündemden düşmeyen Mogan Gölü’nü TBMM gündemine taşıdı. Mogan’ın temizlenmesi ve ıslahı için Eylül 2014’te imzalanan protokol çerçevesinde temizlik ihalesinin dahi yapılamadığına değinen Yılmaz, projenin neden geciktiği ve ne zaman bitirilmesinin amaçlandığını sordu.

Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Mogan’ın dip çamurunun temizliği, gölü besleyen derelerin ıslahı ve göl çevre düzenlemesi işlerinin yapılması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde 30 Eylül 2014’te; Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Gölbaşı Belediye Başkanlığı’nın katılımıyla bir işbirliği protokolü imzalandığını anımsattı. Bu protokol çerçevesinde Mogan Gölü tabanında yer alan, gölü içten kirleten bir kaynak olan çamur tabakasının ortamdan alınması ile göl tabanında yer alan içsel kirletici kaynağın ortadan kaldırılarak, gölün kirlilik düzeyinin en aza indirilmesinin amaçlandığını ifade eden Yılmaz, “Protokole göre gölde temizlik çalışmalarının Mart 2015’te başlatılması öngörülmüş, ancak aradan geçen sürede bu yapılamamıştır. Temizlik için açılan ihale Şubat ve Nisan 2016’da iki kez yapılmış, ancak tekliflerin yüksek gelmesi nedeniyle iptal edilmiştir” dedi.

“İHALE NEDEN İPTAL EDİLDİ?”

Mogan’la ilgili protokolün hangi aşamada olduğunu soran Yılmaz, “Gölün temizliğiyle ilgili iki ihalenin iptal edilmesinin gerekçesi nedir? Temizlik ihalesinin ne zaman yapılması planlanmaktadır?” dedi. Yılmaz, Mogan Gölü’nün temizliği için protokol çerçevesinde belirlenen tahmini bütçenin de açıklanmasını isteyerek, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“GECİKMENİN SORUMLUSU KİM?”

“-Aradan uzun zaman geçtiği öngörüldüğünde bu bütçede revizyon yapılacak mıdır?
-Protokol çerçevesinde can çekişen Mogan’ın Ekim 2016’da temizlenmiş olması öngörülmektedir. İhale sürecindeki gecikme göz önüne alındığında Mogan Gölü’nün temizliğinin hangi tarihte bitirilmesi öngörülmektedir? Projedeki gecikmenin sorumlu ya da sorumluları kimlerdir?
-Mogan Gölü’nün temizlenmesi için söz konusu protokol dışında bugüne kadar hangi çalışmalar gerçekleştirilmiştir? Bu çalışmalara ne kadar para harcanmıştır?
-7 Haziran 2015 seçimi öncesinde Gölbaşı’nı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Mogan Gölü’nün temizlenmesiyle ilgili projenin hazır olduğunu ve somut adımlar atılacağını ifade etmiştir. Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın bu sözü dikkate alındığında projedeki gecikme nasıl izah edilecektir?
-Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih DURUAY’ın projeyle ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili bürokratlarına “Cumhurbaşkanımız’ın halkımıza sözü var. Gölün temizliği bir an önce yapılmazsa sıkıntısını yerel ölçekte biz, genelde siz çekersiniz” dediği iddiaları basında yer almıştır. DURUAY’ın Bakanlık bürokratlarına bu yönde bir uyarıda bulunduğu iddiaları doğru mudur?”

ANKARA’YA YAKIŞMIYOR

CHP’li Yılmaz, Başkent için büyük önem taşıyan Mogan Gölü’nün şu andaki durumunun Ankara’ya yakışmadığını vurgulayarak, “Her dönem Mogan Gölü’nün temizleneceğine yönelik açıklamalar yapılıyor, sözler veriliyor. Ancak bugüne kadar somut bir adım maalesef atılamadı. Hem Ankara, hem Gölbaşı halkı Mogan’ın bir an önce doğal güzelliğine kavuşmasını istiyor. Bunun için zaman kaybetmeden somut adımların atılmasını bekliyoruz” dedi.

Close