CHP'li Yılmaz: Tüm zalimlerin sonu aynıdır!

CHP'li Yılmaz: Tüm zalimlerin sonu aynıdır!

CHP’li Yılmaz: Tüm zalimlerin sonu aynıdır!

Necati Yılmaz, hükümetin Anayasa’ya aykırı bir şekilde kanun hükmünde kararnamelerle 12 Eylül cunta döneminde olduğu gibi devleti yeni baştan inşa etmeye çalıştığını belirterek, “Tüm zalimlerin sonu aynıdır. Koyacağınız hiçbir hüküm, getireceğiniz hiçbir düzenleme insanlık önünde sizleri mahkum olmaktan kurtaramayacak” dedi.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, hükümetin Anayasa’ya aykırı bir şekilde kanun hükmündeki kararnamelerle aynı 12 Eylül cunta döneminde olduğu gibi devleti yeni baştan ihtiyaçları için inşa ettiğini ifade ederek, “Koyacağınız hiçbir hüküm, getireceğiniz hiçbir düzenleme insanlık önünde sizleri mahkum olmaktan kurtaramayacak. Her karanlık gecenin bir sabahı vardır, her sabahın bir sahibi vardır. Bu hesabı mutlaka bir gün sorarlar” diye konuştu.

“HAKSIZLIKLARA MEŞRUİYET YARATMANIZA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Yılmaz, 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 9’uncu maddesiyle ilgili olarak TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, söz konusu maddede özel bir düzenleme getirildiğini, “Bu kanun hükmünde kararname kapsamında karar alan ve görevlerini yerine getiren kişilerin görevleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmaz” denildiği anımsattı. Bu ifadenin söz konusu kararnameye konu düzenlemelerin hukuka ve Anayasa’ya açıkça aykırı olduğunun ikrarı olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:
“Neden böyle bir koruma zırhı getirmek istiyorsunuz? Bu hükümle devlet erkini kullananları halkın üzerine sorumsuzca ve fütursuzca saldırtmak istiyorsunuz, yapacağınız yeni haksızlıklara meşruiyet yaratmak istiyorsunuz. Bu kürsüden, bu Genel Kurul salonundan buna izin vermeyeceğimizi söylemek istiyoruz. Bunu başaramazsak meydan meydan gezerek bu gayrimeşru durumunuzu halka anlatacağımızı bilmenizi istiyoruz.”

“TÜM ZALİMLERİN SONU AYNIDIR”

Hükümeti “Tüm zalimlerin sonu aynıdır” sözleriyle uyaran Yılmaz, söz konusu düzenlemeyle “Kimse bizden hesap soramaz” anlayışının doğru olmadığını söyledi. Yılmaz, “Bu düzenlemeyi getirmekle sorumluluktan kurtulacağınızı düşünmeyin, şayet böyle korkularınız varsa tez elden halka zulmetmekten, hukuksuzluk yapmaktan ve Anayasa’yı ihlal etmekten vazgeçin; bu korkudan başka türlü kurtulamazsınız. Şunu iyi bilin ki; koyacağınız hiçbir hüküm, getireceğiniz hiçbir düzenleme insanlık önünde sizleri mahkûm olmaktan kurtaramayacak. Yine unutmayın ki her karanlık gecenin bir sabahı vardır, her sabahın da bir sahibi vardır. Bu hesabı mutlaka bir gün sorarlar diyorum” diye konuştu.

CHP’li Yılmaz, 12 Eylül 1980 darbesinde de Türkiye’nin bugünküne benzer koşullarda yönetildiğini, masum birçok kişinin işinden, ekmeğinden özgürlüklerinden mahrum bırakıldığını, gencecik çocukların yaşları büyütülerek idam edildiğini hatırlattı. Darbecilerin yaptıklarından korktuklarını, o nedenle Anayasa’ya geçici bir maddeyle “Millî güvenlik konseyi işlemlerden, eylemlerinden dolayı yargılanamaz” biçiminde hüküm koyduğunu anımsatan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün de salt muhalif olmalarından dolayı öğretmenler açığa alınmakta, barış çağrısı yapanlar bu gerekçeyle işlerinden uzaklaştırılmaktadır. Bu haksız uygulamalara itiraz eden ve hak arayışında bulunan Eğitim-Sen’in mitingi Ankara’da yasaklanmaktadır. 10 Ekim katliamının yapılmasına seyirci kalarak izin veren iktidar katliamda hayatını kaybedenlerin anılmasına yasak koyup ailelerini gaza boğmaktadır. Bu topraklarda ilk kez Kerbelâ’nın ve mazlum Hüseyin’in anılmasına engel konulmuş, mazlumiyetin tarihî simgesi dahi yasaklanmak istenmiştir. Güvenlik bahanesiyle 30 Kasım’a kadar her türlü etkinliğe yasak getirerek başaramayacaklarını bile bile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın kutlanmasını ve Büyük Atatürk’ün 10 Kasım’da anılmasını engellemek için beyhude çabalar içine girilmiştir.”

Close