Gençlik Raporu: Gençler AKP'ye inanmıyor

Gençlik Raporu: Gençler AKP'ye inanmıyor

Gençlik Raporu: Gençler AKP’ye inanmıyor

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, 19 Mayıs Atatürk,’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençliğin sorunlarına değinen bir rapor hazırladı.

Atatürk’ün, geleceği emanet ettiği gençlerin yaşadığı sorunların, geleceğimiz ile ilgili olumsuz tabloyu görmek açısından önemli olduğunu belirten Yılmaz, “Anayasa değişikliği ile Türkiye’ye dayatılan sistemde gençler için düşünülen imkân sadece “18 yaşında milletvekili olabilme” hakkıdır” dedi.

Türkiye’de gençler diplomalı işsizler ordusu, liseli gençler ucuz işgücü

 Ülkemizde gençlerin en büyük sorununun işsizlik olduğunu belirten Yılmaz, “TÜİK’in Mart 2017’de açıkladığı verilere göre 15-24 yaş grubunda işsizlik oranı geçen yıla göre 4,8 puan artarak yüzde 24 olmuştur. 15-24 yaş grubundaki genç kadınlarda bu oran ise yüzde 28,1’dir. Çalışmayan ve eğitimine de devam etmeyen 15-24 yaş aralığındaki gençlerin oranı ise yüzde 23,5’tir” dedi.

Raporda üniversiteli gençlerin iş bulamadığı, teknik lise ve meslek liselerinde okuyan gençlerin ise ucuz işgücü olarak kullanıldığını belirten Yılmaz, Organize sanayi bölgelerine kurulan teknik liselerde eğitim gören gençlerin sorununun ise emeğinin karşılığını alamamak ve ucuz iş gücü olarak görülmek olduğunu vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın teşviki ile özel sektör tarafından kurulan özel meslek liselerinden 26 tanesi organize sanayi bölgesi (OSB) içinde 7 tane de OSB dışında olmak üzere toplam 33 okul mevcut. Devletin bu okullardaki öğrenciler için sanayicilere verdiği teşvikler ise 4 bin 200 TL ile 6 bin 600 TL arasında değişiyor. Hükümet tarafından adeta bir müjde olarak sunulan OSB meslek liselerinde öğrencilerin payına düşen ise ucuz işgücü oluyor.

Üniversitelerde barınma sorunu her geçen gün artıyor

Türkiye’de üniversite sayısı 200’e yaklaşırken, üniversitede öğrenim gören genç sayısı 7 milyona yaklaşmış halde. Üniversite öğrencilerinin en büyük sorunlarından biri de barınma ihtiyacının karşılanması. 2016 verilerine göre, Türkiye’de yüksek öğrenim öğrencileri için 592 devlet yurdu var ve bu yurtlarda 451 bin öğrenci kalıyor. Dernek ve Vakıflara ait 2 bin 160 yurt bulunurken, bu yurtlarda 112 bin 423 öğrenci kalıyor. Bu yurtların büyük çoğunluğu ise cemaatlere ait.

Ülkemizde üniversite öğrencisi gençlerin yurt bulma sorunu dışında eğitim masraflarını karşılayabilmek de büyük bir sıkıntı. 2015 yılında 1 milyon öğrenci öğrenim kredisi alırken, burs alan öğrenci sayısı ise 373 binde kaldı. Burs ödenen öğrenci sayısı tüm üniversite öğrencilerinin yüzde 10’unu bile oluşturamamakta.

Siyasi görüşünü açıklamak suç, milletvekili olmak serbest

Türkiye’de OHAL koşulları ile daha da sertleşen hükümetin baskıcı uygulamaları ile gençler üzerindeki baskıların bir nebze daha arttığının altını çizen CHP’li Yılmaz, “Basın açıklamasına, gösteri yürüyüşüne katıldığı için veya siyasi görüşlerini ifade ettiği için gözaltına alınan, tutuklanan veya hapis cezasına çarptırılan gençlerimiz vardır. Siyasi eylemlilik ve baskılara direnme sebebiyle hakkında soruşturma başlatılan gençler okullarından uzaklaştırılmakta, yurtlarından atılmakta ve bursları kesilmektedir” dedi.

Usulsüz referandum sonucunda halka dayatılan Anayasa değişikliğinde gençlere yönelik tek maddenin 18 yaşında milletvekili olma imkânı olduğunu söyleyen Yılmaz, “AKP iktidarı bu maddeyi de gençlerin desteğini sağlamak için kullanmayı amaçlamıştır. Fakat gençlerin siyasi faaliyetlerde bulunmasına, görüşlerini ifade etmesine ve hatta referandum sürecinde “HAYIR” kampanyası yürütmesine bile baskı ve şiddet ile cevap veren hükümetin gençliğin mecliste sesini duyurmasına imkân verme ihtimali düşüktür. Bu ihtimal gerçekleşse dahi bu ses gençliğin sesi olamayacaktır” diye konuştu.

Umutsuzluk, mutsuzluk ve uyuşturucu

Umutsuzluk ve gelecek kaygısı olan gençlerin uyuşturucu illeti ile tanışması kolaylaşırken, okul önleri ise uyuşturucu satıcılarının mekânı haline geliyor. İç İşleri Bakanlığı verilerine göre sadece 2016 yılında 31 bin 231 uyuşturucu operasyonunda 1 ton sentetik uyuşturucu, 17 milyon ise sentetik tablet yakalandı. Yapılan tüm operasyonlara rağmen uyuşturucunun büyük kentlerde yaygınlaşmasının ve gençlere zarar vermesinin önüne geçilemiyor.

Close