Gökçek Ankara Kalesi'nde Tarihi Katliamı Mı Yapıyor

Gökçek Ankara Kalesi'nde Tarihi Katliamı Mı Yapıyor

Gökçek Ankara Kalesi’nde Tarihi Katliamı Mı Yapıyor

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bilimden yoksun ve özensiz çalışmaları nedeniyle Ankara Kalesi’nin surlarının çökme tehdidiyle karşı karşıya bulunduğu iddialarını TBMM gündemine getirdi. Tarihi surların payandası olan kaya kütlelerinin iş makineleriyle kırılıp kırılmadığının açıklanmasını isteyen Yılmaz, “22 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde hayata geçirdiği her projeyle Ankara’yı yaşanmaz bir kent haline getiren Melih Gökçek’in, Başkent’in tarihi simgelerinden Ankara Kalesi’nde yürüttüğü proje ile ‘tarihi bir katliam’ yaptığı iddiası doğru mudur?” diye sordu.

DOZERLE, KEPÇEYLE YIKILDI

Yılmaz, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Kale’nin surlarını yüzyıllardır taşıyarak günümüze kadar getiren ve payanda görevi yapan kaya kütlelerini gözünü kırpmadan yok ettiği iddialarını anımsattı. Konuyla ilgili Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın da açıklamalarının basında yer aldığını ifade eden Yılmaz, Candan’ın “Daha önce de Büyükşehir’i uyarmıştık. Ankara Kalesi’nde önce özensiz bilimden uzak çalışmalarla, surların güvenliğini tehlikeye atacak duvar yaptı. Şimdi de aynı özensizlikle tarihi bölgeye dozerle, kepçeyle girerek 2 ay önce yaptığını yıkıyor. Madem yıkacaktın niye yaptın?” dediğini hatırlattı.

“SURLAR İŞ MAKİNELERİYLE Mİ KIRILDI?”

Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi surların önünde sadece yeni rant odakları yaratacak tarihi mekanlar yaratabilmek adına Kale Önü Dükkanlar ve Meydan Düzenleme İşi’ni “perde olarak kullanarak”, 2000 yıllık tarihi doku olan surların payandası olan kaya kütlelerini iş makineleriyle kırdığı iddialarının doğru olup olmadığını sordu. Yılmaz, “Bu iddia doğru ise en hafifinden söz konusu tarihi suçun sorumlusu ya da sorumluları kimlerdir? Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu aymazlık ve mimarlık sanat tarihinden uzak tavrına karşı hükümetinizin yaptığı/yapacağı çalışmalar var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?” sorularını yöneltti.
Kale surlarının jeolojik katmanları açısından savunmasız bırakılmasının bilimsel ve mühendislik anlamında bir açıklaması olup olmadığını soran Yılmaz, “Kale ve Önü Meydan Projesi’nin maliyeti nedir? Surların önünde inşa edilen, daha sonra yıkılan ve ne amaçla yapıldığı bir türlü anlaşılamayan istinat duvarı için Ankara Büyükşehir Belediyesi kaç lira harcamıştır?” diye sordu.

“TARİHİ KATLİAM DEĞİL Mİ?”

Yılmaz, duvarların yıkılmasının asıl nedeninin toplanan suyun tahliye edilememesi ve kale surlarını tehdit etmesi olup olmadığının açıklanmasını isteyerek, bu konuda bugüne kadar yapılan uyarıların neden dikkate alınmadığını sordu. CHP’li Yılmaz, önergesinde şu sorulara yer verdi:
“-Yükleniciye ‘yıkın’ talimatı verilen duvar ve öncesinde yapılan kazı-kırma işlemleri ve hafriyatın alandan uzaklaştırılması işlemleri için kaç lira ödenmiştir?
-Söz konusu Kale ve Önü Meydan Projesi’nde kaç sanat tarihçisi, kaç mimar, kaç mühendis ve kaç arkeolog çalışmaktadır? Bu çalışmalarda meslek örgütleri, üniversiteler ve uzmanların görüşleri alınmış mıdır?
-Söz konusu proje hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletilen şikayet, öneri var mıdır? Basına ‘tarihi kıyım’ olarak yansıyan iddialar konusunda bakanlık neden sessiz kalmaktadır?
-Kale surundaki artan su sızıntısı ve çatlağın giderek derinleşmesinin sorumlusu kimlerdir? Bu konuda bir önlem alınmakta mıdır? Ankara Kalesi’nin surlarında çökme olması halinde bunun sorumluları kimler olacaktır?
-22 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde hayata geçirdiği her projeyle Ankara’yı yaşanmaz bir kent haline getiren Melih Gökçek’in, Başkent’in tarihi simgelerinden Ankara Kalesi’nde yürüttüğü proje ile ‘tarihi bir katliam’ yaptığı iddiası doğru mudur? Doğru ise bu katliamlara hükümetinizin sessiz kalması onayladığı anlamını mı taşımaktadır?”

Close