Gülmen ve Özakça'nın Tutukluluğu Devam Edecek

Gülmen ve Özakça'nın Tutukluluğu Devam Edecek

Gülmen ve Özakça’nın Tutukluluğu Devam Edecek

Açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, "Örgüt üyeliği" suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması Sincan Cezaevi Kampüsündeki duruşma salonunda görüldü. Davayı CHP Milletvekilleri Necati Yılmaz, Murat Emir, Ali Haydar Hakverdi ve Sezgin Tanrıkulu'da takip etti. Mahkeme heyeti ara kararında Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutukluluk hallerinin devamına ve mahkemenin 20 Ekim'e ertelenmesine karar verdi.

Duruşma salonuna 2 gün önce Sincan Cezaevi Hastanesi'nden zorla Ankara Numune Hastanesi'nin yoğun bakım servisine götürülen Nuriye Gülmen getirilmezken, Semih Özakça ise getirildi. Jandarmalar izleyicilerin göremeyeceği şekilde Semih Özakça'nın önüne set oluşturdu. Semih Özakça savunmasında "Elinizdeki iddianame senaryonuz. Hiç kimse benden bu adaletsizliğe karşı boyun eğmemi beklemesin" dedi.

JANDARMALAR ÖZAKÇA'NIN GÖRÜLMEMESİ İÇİN ÖNÜNE SET OLDU

İşlerinden ihraç edildikten sonra başlattıkları açlık grevi eylemlerinin 204'üncü gününe giren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın tutuklu yargılandığı davanın ikinci duruşması, Sincan Cezaevi Kampüsünde bulunan duruşma salonunda başladı. Gülmen, 2 gün önce tutulduğu Sincan Cezaevi Hastanesi'nden zorla Ankara Numune Hastanesi'nin yoğun bakım servisine kaldırılmıştı. Duruşmaya Gülmen katılamadı, Özakça ise getirildi. Semih Özakça salona tekerlekli sandalye ile getirildi. Jandarmalar izleyicilerin göremeyeceği şekilde Semih Özakça'nın arkadasında ayakta durdu. "Arkadaşımı görmek istiyorum," diyen Acun Karadağ'a jandarmalar engel oldu. Acun Karadağ, "Lanet olsun böyle iktidara. Ne hale getirmişsiniz çocuğu" diyerek tepki gösterdi.

HASTANE NURİYE GÜLMEN'İN DURUŞMAYA GETİRİLMESİNE 'TIBBEN UYGUN DEĞİL' YANITI VERDİ

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Nuriye Gülmen'in duruşmaya katılması talebine ilişkin “tıbben uygun olmadığı” şeklinde yanıt verdi. Hakim mahkemenin yazdığı birçok müzekkereye kurumlar tarafından yanıt verilmediğini aktardı. Avukat Murat Yılmaz buna itiraz ederek 10 gün içerisinde olumlu ve olumsuz bir yanıt verilmesi, neden yanıt verilmediğinin bildirilmesi gerektiğini söyledi.

3 AVUKAT SINIRLAMASI

Semih Özakça’dan sadece üç avukat seçmesi istediğinde, “Üç avukat istemeyeceğim. Yüzlerce avukatımız var. 3 avukat kısıtlamasının bize zulmün bir parçası olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden avukat seçmeyeceğim" dedi  Davanın diğer sanıklarından Acun Karadağ da, “Avukat seçmek zorunda değilim. Davaya müdahil olan herkes avukatımdır” dedi.

Sanıkların 3 avukat sınırlamasına itirazı reddedildi. Üç avukatın neye göre seçileceğinin sorulması üzerine mahkeme “Üç kişiden sonrasını dinlemeyeğiz” dedi. Semih Özakça bunun savunma hakkına saldırı olduğunu söyledi: “Daha önce avukatlarımız gözaltına alındı. Geçen duruşmaya keyfi olarak getirilmedik. Üç avukat dayatmasını kabul etmiyorum. Nuriye Gülmen zorla Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürülmüştür." Acun Karadağa da yeniden avukat seçip seçmeyeceği sorulunca o da bunun savunma hakkına bir saldırı olduğunu tekrarladı.

 

 

 

 

SAVCI, TUTUKLULUĞUN DEVAMINI İSTEDİ

Savcı Gülmen ve Özakça'nın adli tıp kurumuna götürülerek rapor hazırlanmasına, Berk Ercan’ın tanık olarak dinlenmesinin ve tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi yönünde mütalaa verdi.

Avukat Murat Yılmaz, "Burada bir oyun var. Önceki duruşma öncesi avukatlar gözaltına alındı, Gülmen ve Özakça duruşmaya getirilmedi. Bu duruşma öncesi de Nuriye Gülmen durumunda bir değişiklik olmamasına rağmen Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü. Hani jandarma personeli yoktu? O yüzden duruşma buraya alındıysa neden Nuriye Gülmen hastaneye götürüldü. Numune Hastanesi önünde kaç tane jandarma bekliyor? Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı sadece 5 dakika görüşülebilir diyor. Hastane her gün görüşülebilir derken neden müvekkilimizle görüşmemiz engelleniyor. Nuriye’yi istediğiniz gibi başka bir yere götürüyorsunuz ama cezaevinde ve hastanesindeki belgeleri mahkemeye getiremiyorsunuz. Burada kötü niyet aramamak mümkün değil. Bizim talebimiz müzekkerelerinize 10 gün içinde yanıt verilmesi, verilmediyse kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulsun. Nuriye son iki duruşmaya getirilemedi önümüzdeki duruşmaya getirilsin" dedi.

Avukat Betül Kozağaçlı, "Duruşma ertelemek için 14 gün uzun bir süre gibi görülmeyebilir ama bu süreçte organları zarar görüyor. Nuriye bir sonraki duruşmada burada olamayabilir. Zorla müdahale yargılama alanında değil demiştiniz ama tam da yargılama alanı. Ben ilkokuldan ötesini hatırlamayan ya da vücudu çocuklara dönmüş müvekkiller gördüm. Bu dosyaya İçişleri Bakanlığının broşür çıkaracak kadar müdahil olduğunu biliyoruz" dedi.

ARA KARAR AÇIKLANDI

Mahkeme heyeti Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutukluluk hallerinin devamına ve mahkemenin 20 Ekim'e ertelenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca Berk Ercan'ın SEGBİS ile tanık olarak dinlenmesine, Nuriye Gülme'nin 3 avukatının belirlenmesine, gelmeyen tüm yazılı cevaplarla ilgili uyarılı tenkit yazılmasına, Semih Özakça'nın duruşmada hazır edilmesi için yazı yazılmasına, Nuriye Gülmen'in gerekirse mahkeme salonunda sağlık ekipmanları kurularak duruşmada bulunmasına, bu da sağlık durumuna engel olursa bulunduğu yerde ifadesinin alınmasına, mahkemenin istediği yazılara cevap verilmemesi konusunda suç duyurusunda bulunulması talebinin reddine, bir sonraki duruşmanın Sincan Cezaevi Kampüsü'nde büyük bir salonda yapılmasına karar verdi.

Close