“HER DOKUNUŞ BİR ATATÜRK PLATFORMU”NA ENGEL MECLİS GÜNDEMİNDE

“HER DOKUNUŞ BİR ATATÜRK PLATFORMU”NA ENGEL MECLİS GÜNDEMİNDE

“HER DOKUNUŞ BİR ATATÜRK PLATFORMU”NA ENGEL MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Necati yılmaz, Kabala 100.Yıl İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerine giyecek ve kırtasiye malzemesi yapmak isteyen platforma izin verilmemesini Meclis gündemine taşıdı. Yılmaz, “Öğrencilere yardım yapmak isteyen Her Dokunuş Bir Atatürk Platformu’na izin vermeyen kurum hangisidir? İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü mü, Kaymakamlık mı okula yapılacak yardıma engel olmuştur? İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin izin çıkmaması konusunda sorumluluğu birbirine atan tavrının sebebi nedir?” dedi.

“HER DOKUNUŞ BİR ATATÜRK PLATFORMU”NA ENGEL MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Necati Yılmaz, Mardin Artuklu’da bulunan Kabala 100.Yıl İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerine giyecek ve kırtasiye malzemesi yapmak isteyen platforma, neden izin verilmediğini sordu. Yılmaz, “Her Dokunuş Bir Atatürk Platformu’nun Mardin’de Kabala 100. Yıl İlkokul ve Orta Okulu’ndaki öğrencilere yardım isteğinin reddedildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise neden reddedilmiştir?” ifadelerini kullandı.

“Her Dokunuş Bir Atatürk Platformu”, topladıkları giysi ve kırtasiye malzemelerini Mardin Artuklu’da bulunan Kabala 100. Yıl İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerine ulaştırmak istedi. “Her Dokunuş Bir Atatürk Platformu”nun yardımlar için iletişime geçtiği okul müdürü İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden onay çıkmadığını söyledi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise proje gönüllülerine,  “Kararı verecek olan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’dür” yanıtını verdi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüyle görüşen platform üyeleri  “Kaymakamlığın onayı yok, dilekçedeki platform adını çıkarırsanız yardıma izin verilebilir” yanıtını aldı. “Her Dokunuş Bir Atatürk Platformu”nun ismiyle verilen dilekçeye ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden onay çıkmadı. Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ilgili cevap yazısında: “Mardin Büyükşehir ve Artuklu Belediyesi tarafından okullarımıza gerekli yardımlar yapılmaktadır. Bu bağlamda, program kapsamında ilçemiz Kabala 100. Yıl İlk/orta okulu öğrencilerine yapmak istediğiniz kırtasiye ve giyim yardımlarının İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla yapılması durumunda, malzeme dağıtımında müdürlüğümüzce gerekli hassasiyet gösterilecektir” ifadelerine yer verildi.

ÖĞRENCİLERE GİDECEK 20 KOLİ YARDIMA İSİM ENGELİ

Bot, mont ve ayakkabıdan oluşan 20 koli malzeme yardımı için Platforma izin çıkmadı. Konuyu meclis gündemine taşıyan Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.  Yılmaz, “Her Dokunuş Bir Atatürk Platformu’nun adının dilekçeden çıkarılması ne amaçla  istenmiştir? Platformun isminden neden rahatsızlık duyulmuştur?” dedi.

İlçe Milli eğitim Müdürlüğü’nün cevabına da değinen Yılmaz, “Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen cevapta “yapmak istediğiniz kırtasiye ve giyim yardımlarının İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla yapılması durumunda, malzeme dağıtımında gerekli hassasiyet gösterilecektir” denilmiştir. Yardımın “Her Dokunuş Bir Atatürk Platformu” tarafından yapılmasının ne sakıncası vardır?” ifadelerini kullandı.

Kabala 100. Yıl İlkokulu ve Ortaokulu’nda kaç öğrencinin öğrenim gördüğünü de soran Yılmaz, “Artuklu’da bulunan Kabala 100. Yıl İlkokul ve Ortaokulu’na yardım etmek isteyen başka platform, dernek veya vakıf olmuş mudur? Okul daha önce herhangi bir yardımı kabul etmiş midir? Bir yardım kabul ettiyse hangi vakıf, dernek ya da platformdan yardım kabul etmiştir?” dedi.

Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen cevaptaki “Mardin Büyükşehir ve Artuklu Belediyesi tarafından okullarımıza gerekli yardımlar yapılmaktadır” ifadelerine gönderme yapan Yılmaz, “gerekli yardımlar”ın yapıldığı, yargısına varıldığı görülmektedir diyerek, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün uygun ve “gerekli” gördüğü yardımın çerçevesi nedir?” sorusunu da yöneltti.

YARDIMLAR ÖĞRENCİLERE ULAŞACAK MI?

Yılmaz, ayrıca “Bot, mont ve ayakkabıdan oluşan 20 koli yardımın, “Her Dokunuş Bir Atatürk Platformu” tarafından öğrencilere ulaştırılması için gereken yapılacak mıdır?” dedi.

Yardımlara sevindiğini söyleyen okul müdürünün, ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden onay çıkmadığını proje gönüllülerine bildirdiğine değinen Yılmaz,  okul müdürüne baskı yapılıp yapılmadığını da sordu.

Close