Her Eleştiriye Hakaret Davası Açmak; Düşünce ve İfade Özgürlüğünü Baltalamaktır

Her Eleştiriye Hakaret Davası Açmak; Düşünce ve İfade Özgürlüğünü Baltalamaktır

Her Eleştiriye Hakaret Davası Açmak; Düşünce ve İfade Özgürlüğünü Baltalamaktır

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, verdiği önergede Eskişehir’de sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettikleri öne sürülen 2 kişinin mahkemeye çıkarılmasının ardından tutuklandığını hatırlatarak, “Kaç kişi hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesi ile şikayette bulunulmuş, kaçı hakkında soruşturma yapılmış, kaçı hakkında dava açılmıştır?” sorusunu yöneltti.

YILMAZ: “ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ YOK EDER, ADALETE OLAN İNANCI DAHA DA SARSAR”

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, geçtiğimiz günlerde 2 kişinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a  hakaret nedeniyle tutuklandığını hatırlatarak, “Hiçbir insana elbette ki Cumhurbaşkanı’na hakaret edilmesi kabul edilebilir bir durum değildir ve cezasız kalmamalıdır. Ancak, bu konuda ortaya konulan suçlamalar, yapılan yargılamalar ile verilen kararların hukuki ve maddi dayanağı olmalıdır. Aynı zamanda bir siyasi partinin Genel Başkanı ve bu anlamda siyasi bir kişilik olan Cumhurbaşkanı’na yapılan her eleştirinin hakaret nitelemesiyle dava konusu edilmesi ve bu sürecin muhalif kesimler üzerinde bir sindirme aracına dönüştürülmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bu işleyiş, tüm özgürlüklerin özü olan; düşünce ve ifade özgürlüğünü ve sonrasında tüm özgürlükleri ortadan kaldıracağı gibi toplumda adalete olan inancı daha da sarsacaktır” dedi.

Yılmaz, ayrıca Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in “Geçmişte yargıya güven yüzde 70 idi, şimdi yüzde 30'lara düştü” sözlerini de hatırlattı.

STK'LARA, MESLEK ODALARINA ve GAZETECİLERE AÇILAN DAVALARI SORDU

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla ilgili kaç kişinin ceza aldığını,  bu suçtan kaç kişinin tutuklu veya hükümlü olduğunu soran Yılmaz, “2014-2017 yılları arasında kaç gazeteci, STK temsilcisi ve Meslek Odası yöneticisine Cumhurbaşkanı’na hakaret gerekçesi ile dava açılmıştır? 2003-2014 yılları arasında Başbakan’a hakaret ettiği gerekçesi ile dava açılan kaç yurttaşımız vardır? Aynı sebeplerle açılan davalar arasından kaçı gazetecilere açılmıştır? Kaçı STK yöneticileri ve Meslek Odaları yöneticilerine açılmıştır?” ifadelerini kullandı.

Bu davaların kaçında hakaret olmadığı veya eleştiri sınırlarında kaldığı gerekçesiyle beraat kararı verildiğini de sorularına ekleyen Yılmaz, “2014-2017 yılları arasında siyasi parti yöneticilerine,  Cumhurbaşkanı’na hakaret nedeni ile kaç dava açılmıştır?” dedi.

CUMHURBAŞKANI'NA HAKARETLERİ İZLEYEN BİRİM Mİ VAR?

“2014-2017 yılları arasında toplamda kaç kişi sosyal medya paylaşımları nedeni ile yargılanmıştır? Sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılananlar arasından kaçı, Cumhurbaşkanı’na hakaret nedeniyle yargılanmıştır?” diyen Yılmaz, “ Sosyal medya hesapları üzerinden Cumhurbaşkanı’na hakaretleri izleyen bir birim var mıdır? Var ise kaç kişiden oluşmaktadır? Ne kadar ücret almaktadır?” sorusunu da yöneltti.

Yılmaz, ayrıca “Hakaret davalarında bugüne kadar en fazla dava açan kişinin kim olduğuna dair bir tespitiniz var mıdır?” dedi.  

Close