“Her FETÖ’yü Kovaladığınızda Kendi Kuyruğunuzdan Yakalıyorsunuz”

“Her FETÖ’yü Kovaladığınızda Kendi Kuyruğunuzdan Yakalıyorsunuz”

“Her FETÖ’yü Kovaladığınızda Kendi Kuyruğunuzdan Yakalıyorsunuz”

 

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda HDP’nin grup önerisi üzerine konuşarak, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna ve KHK’larla işlerinden ve aşlarından edilen binlerce insanın sorunlarına değindi.

“16 Temmuz Toplumsal ve Siyasal Bir Afettir”

 Dönüp bakıldığında 12 Eylül’ün toplumun üzerinden adeta bir buldozer gibi geçtiğini belirten Yılmaz, şimdi 12 Eylül ve 16 Temmuz Darbesi’nin kıyaslandığında bugünlerin neredeyse o günleri arattığını, ihraçlar, mağduriyetler, tutuklamalar, basın üzerinde oluşan baskılar, kapatılan medya kuruluşları, tutuklanan gazeteciler, tutuklanan ve sürgüne gönderilen siyasetçiler ile AKP döneminin toplumsal ve siyasal bir afet olduğunu vurguladı.

“Hukuksuzluk, Kuralsızlık, Keyfîlik ve Denetimsizlik Süreci”

 KHK’lar ile 100 binden fazla insanın işinden edildiğini, 40 binden fazla insanın ise cezaevlerine gönderildiğini belirten Yılmaz, mağdur olan yurttaşların başvuracağı hiçbir yasal yolun olmadığını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “OHAL ve KHK’lar ile geçen bu on aylık dönemi hatırladığımızda, siz her "demokrasi" dediğinizde, her "hukuk" dediğinizde bu dönemdeki mağduriyetleri ve hukuksal denetim yollarının yokluğunu hatırlayacağız. Yurttaşlarımızın işlerinden, aşlarından yoksun bırakıldığı bir süreci yaşadık ve bu insanlar tümüyle işsizliğe, çaresizliğe mahkûm edildiler. Hiçbirinin başvuracağı bir kanun yolu yoktu, bir bakıma onları ölüme ve yaşam hakları üzerinden haklarını aramaya mahkûm ettiler.”

“Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Sessiz Çığlıklarını Odalarınızdan Duymuyor Musunuz?”

 Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya yapılan baskıların her geçen gün arttığını söyleyen CHP’li Yılmaz, “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça günbegün eriyen bedenleri üzerinden haklarını arıyor, itirazlarını yapmak için çaba gösteriyorlar ve baskılar artarak devam ediyor ama ne yazık ki sizler odalarınızdan 500 metre mesafeden bu sessiz çığlığı duymadınız, duymak istemediniz ve bir işkenceye dönüşen yaka paça tutuklanmalarını görmek istemediniz. Akşamları evinize gittiğinizde, çocuklarınızla beraber yediğiniz akşam yemeğinde lokmaları ağzınıza götürürken onların eriyen bedenlerini hiç aklınıza getirmek istemediniz. Ama siz ne kadar kafanızı kuma gömseniz de bu çığlıkları, bu itirazları yok saysanız da toplumun birçok kesimi dünyanın birçok yerinden, ülkenin birçok yerinden bu eyleme destek veriyor”.

“Her FETÖ’yü Kovaladığınızda Kendi Kuyruğunuzdan Yakalıyorsunuz”

AKP’nin FETÖ süreciyle hesaplaşmakta zorlandığını vurgulayan Yılmaz, “Her FETÖ'yü kovaladığınızda kendi kuyruğunuzdan yakalıyorsunuz ve bu açmazın, bu paradoksun içerisinde bu süreci sorgulamak isteyen her muhalifi cezalandırmak istiyorsunuz, sesini kısmak istiyorsunuz” dedi. AKP’nin bu gerçekle yüzleşmeden bu sorunu asla çözemeyeceğinin altını çizen CHP’li Yılmaz, insan haklarının herkese lazım olduğunu söyledi.

Close