"Hukuk dışı yöntemlerle hukuk devletini inşa edemezsiniz"

"Hukuk dışı yöntemlerle hukuk devletini inşa edemezsiniz"

“Hukuk dışı yöntemlerle hukuk devletini inşa edemezsiniz”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Danıştay Kanun Tasarısı’nın “Saray yasası” olduğunu, Saray’ın ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlandığını söyledi. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra mahkemesalonlarının arkasına “Adalet Saray’ın mülkünün temelidir” yazılabileceğini vurgulayan Yılmaz, “Kirli bir bezle temizlik yapamazsınız, hukuk dışı yöntemlerle hukuk devletini inşa edemezsiniz” diye konuştu.

“TASARI BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA”

Yılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı’yla ilgili yaptığı konuşmada, tasarının iktidarın yaptığı yolsuzlukların, haksızlıkların hesabını verememekten ne kadar çok korktuğunun açık bir belgesi olduğunu söyledi. CHP’li Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak, bu yasa tasarısı iktidarın kendi sonunu da hazırlayan yasadır ve bardağı taşıran son damladır. Yürütmeye yapılan darbeyle Başbakan isteği dışında görevden uzaklaştırılmıştır. Meclisin çoğunluğu ve hükümet mutlak anlamda Saray’ınkeyfi iradesine bağlanmıştır. Bu darbe yasasıyla yüksek yargı da keyfi iradeye bağlanmakta ve bürokrasinin bir parçası hâline getirilmektedir. Böylelikle, yasama, yürütme ve yargı tek elde toplanmak istenmektedir. Bu yasa, yargıyı iktidarın sopasına dönüştürmektedir. İktidar, siyaseti, toplumu ve giderek bireyi yargı aracılığıyla yeniden kurgulamak istemektedir. Totaliter yönetiminin inşasını tamamlayarak hedeflediği tek tip toplumu yaratmak istemektedir. Bu yasanın yürürlüğe girmesinden sonra mahkeme salonlarının arkasına ‘Adalet Saray’ın mülkünün temelidir’ diye yazabilirsiniz.”

ZULÜM MUTLAKA YENİLENECEK

Türkiye’nin tüm sorunlarının sebebinin ülkenin kurallara göre değil, Saray’ın keyfi, hukuk dışı tutumuna ve ihtiyaçlarına göre yönetilmesinden kaynaklandığını vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

“Çıkarılan her yasa, yapılan tüm Anayasa değişiklikleri Saray istediği için ve Saray’ın ihtiyaçları içindir. Saray istediği için ülkenin Başbakanı değişir, Meclisi feshedilir, seçimler yenilenir. O istediği için Yargıtay ve Danıştay kapatılır, yargıçlar görevden alınır, O’nun istedikleri atanır. O’na söz söyleyen vatan hainidir. Ülkemizin dostlarını da, düşmanlarını da O belirler. Kimin hangi gün dostumuz, hangi gün düşmanımız olduğuna O karar verir. Devlet de O’nun içindir, halk da, anayasal kurumlar da, milletvekilleri de. O, Anayasa’ya uymaz, Anayasa O’na uydurulur. Yargı O’na hesap sormaz, O, yargının hesabını görür. Hukuk kuralları yetmez, ahlak kuralları da O’nun ihtiyaçları üzerine şekillenmeli, hatta inanç kuralları da O’nun ihtiyacına göre yorumlanmalıdır. Bu gidiş asla iyi bir gidiş değildir. Bu gidişin varacağı ve döneceği yer totaliter yönetimdir. Bu yasa, özetle bir Saray yasasıdır, Saray’ın ihtiyaçlarını karşılama yasasıdır. Tarihten öğrendiğimiz şudur: Bu sarayları yapanlar o saraylarda daim olamamışlardır, o saraylar da ayakta kalmamıştır. Kendini ne kadar güçlü tahkim ederse etsin zulüm her zaman yenilmiştir. Ülkemizde de mutlaka yenilecektir. Bizim görevimiz de hukuksuzluğa ve zulme karşı direnmektir.’

“KİRLİ BEZLE TEMİZLİK YAPILMAZ”

AKP’nin tüm yolsuzluk ve hukuksuzlukları sahte özgürlük ve demokrasi söylemlerinin arkasına saklanarak yaptığını belirten Yılmaz, yargıda da aynı durumun hayata geçirilmek istendiğini söyledi. Yılmaz, bir yargıcın hukuksal gereklerle değil de sadakat kültürüyle dahil olduğu bir yapıdan aldığı talimatlarla karar vermesinin kabul edilemeyeceğini belirterek, “Cemaatten veya iktidardan aldıkları bugüne kadarki tüm talimatlar da kamuoyunun bilgisine sunulmalıdır, açığa çıkmalıdır ancak tüm bu işlemler MİT raporlarıyla değil, yargı kararıyla olmalıdır. Bunun yanı sıra, inançlı, inançsız, yaşam tarzı ve siyasi görüşü ne olursa olsun kendi kimliğine ve aidiyetine karşı bağımsız kalabilen ve tarafsızlığını koruyarak hukuka dayalı şekilde karar veren hiçbir hâkime de asla dokunulmamalıdır. Kirli bir bezle temizlik yapamazsınız, hukuk dışı yöntemlerle hukuk devletini inşa edemezsiniz” dedi.

Solcuların, devrimcilerin, hukuksuzluk karşısında birlikte haykırdıkları “Susma, sustukça sıra sana gelecek” sloganını da hatırlatan Yılmaz, “Şayet kimliğimizle, kişiliğimizle var olmak ve yaşamak istiyorsak bu totaliter anlayışa da, getirdiği bu yasaya da hep birlikte karşı çıkmalıyız. Değilse, torunlarınıza sadece mal varlığınızı değil aynı zamanda Nazilerin torunlarının bugün yaşadıkları duyguları da miras bırakmış olacaksınız” diye konuştu.

Close