İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezunlarının Yaşadığı Sıkıntılar Meclis'te

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezunlarının Yaşadığı Sıkıntılar Meclis'te

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezunlarının Yaşadığı Sıkıntılar Meclis’te

CHP’li Yılmaz, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) mezunlarının yaşadığı sıkıntıları TBMM gündemine taşıdı. İİBF mezunlarının kamuda kendilerine açılan az sayıdaki kadro nedeniyle mağdur olduğunu vurgulayan Yılmaz, “2002-2016 arasında İİBF mezunları için kamuda açılan kadro sayısı kaçtır? Kaç İİBF mezunu açılan bu kadrolara atanmıştır?” diye sordu.
CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, KPSS sonrası atamalarda en fazla adaletsizliğe uğrayan kesimlerin başında gelen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının yaşadığı sıkıntıları TBMM gündemine taşıdı. İİBF mezunları için kamuda çok az sayıda kadro açıldığına değinen Yılmaz, “2002-2016 arasında İİBF mezunları için kamuda açılan kadro sayısı kaçtır? Kaç İİBF mezunu açılan bu kadrolara atanmıştır?” diye sordu. İşsiz İİBF mezunlarının 150 TL’den fazla tutan sınav giriş ücretleri nedeniyle de büyük zorluk yaşadığına değinen Yılmaz, “Devletin görevi işsiz durumda olan mezunlara gerekli yatırımları yapıp iş sahası yaratmak mı, yoksa zaten işsizlik ve maddi zorluklar altında ezilen üniversite mezunlarını sınav giriş ücretleri ile müşteri gibi görüp onlar üzerinden ticari kar elde etmek midir?” sorusunu yöneltti.

AZ SAYIDAKİ KADROYA BAŞKA BÖLÜMLERDEN ATAMA YAPILIYOR

Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, İİBF mezunları için kamu kurum ve kuruluşlarına Kasım 2013 merkezi atamasında 400, Kasım 2014 merkezi atamasında ise sadece 199 kişilik kadro açıldığının belirtildiğini vurgulayarak, “Mezunlar bu durumun zaten çok az olan kadro sayısı nedeniyle mağduriyetlerini artırdığını dile getirmektedir. Yine aynı şekilde Ankara merkezli yapılan sınavların ve sınav ücretlerinin zaten işsiz olan mezunlara ek olarak maddi yük getirdiği bilgisi aktarılmaktadır. Ayrıca bunlarla birlikte mülakatlarda yaşanan torpil iddiaları gündeme getirilen ayrı bir husustur” dedi.

KAMUYA KAÇ İİBF MEZUNU ALINDI?

Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle Türkiye’de kaç İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi ve mezunu bulunduğunun açıklanmasını isteyen Yılmaz, “2002 ila 2016 yılları arasında yapılan KPSS’ye yıllara göre sırasıyla belirtilmek üzere kaç İİBF mezunu başvuru yapmış ve kaçı kamu kurum ve kuruluşlarına yerleşmeye hak kazanmıştır? 2002 ila 2016 yılları arasında, İİBF mezunları için kamu kurum ve kuruluşlarında açılan kadro sayısı kaçtır? Kaç İİBF mezunu, hangi tarihlerde bu açılan kadrolara atanmıştır?” diye sordu.

150 TL’LİK SINAV ÜCRETİYLE AMAÇ TİCARİ KAR MI?

İİBF mezunları için açılan 4001 kodu ile İİBF mezunları yerine diğer fakültelerden mezun olanların başvurabilmesine olanak sağlayan uygulamanın düzeltilmesi için herhangi bir çalışma yapılıp yapılmayacağını soran Yılmaz, önergesinde şu sorulara yer verdi:
“-Her geçen yıl artan İİBF mezun sayısı karşısında, yetersiz sayıda açılan kadroların arttırılmasına yönelik herhangi bir çalışma bulunmakta mıdır?
-Kamu kurum ve kuruluşlarında bu kadar az sayıda kadro açılmasına rağmen hangi gerekçelerle İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri Türkiye’de daha fazla açılmakta ve bu fakülte bölümlerindeki öğrenci sayısı arttırılmaktadır?
-Mezunların hem zaman hem de para kaybetmesine neden olan Ankara merkezli sınavlar yerine bölge merkezli sınavların yapılması için bir çalışma yapmayı düşünmekte misiniz?
-KPSS sonrasında atanmaya hak kazanan mezunların atanma süresi ne kadardır? Bu sürenin kısaltılarak atanmaların en hızlı ve uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmez midir?
-Yazılı sınavlar sonrasında yapılan mülakatlarda hangi kriterler aranmaktadır? Bu mülakatlar kim ve kimler tarafından ne şekilde gerçekleştirilmektedir? Konuyla alakalı olarak yapılmış şikayet ve yaşanan mağduriyetler nelerdir?
-150 TL’den fazla tutan sınav giriş ücretlerinin, işsiz olan İİBF mezunlarında yarattığı sıkıntılar nedeniyle alınmaması sosyal devlet ilkesi açısından uygun olmaz mı?
-Devletin görevi işsiz durumda olan mezunlara gerekli yatırımları yapıp iş sahası yaratmak mı, yoksa zaten işsizlik ve maddi zorluklar altında ezilen üniversite mezunlarını sınav giriş ücretleri ile müşteri gibi görüp onlar üzerinden ticari kar elde etmek midir?

Close