IŞİD'den kaçanlar Türkiye'ye mi sığınıyor?

IŞİD'den kaçanlar Türkiye'ye mi sığınıyor?

IŞİD’den kaçanlar Türkiye’ye mi sığınıyor?

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, IŞİD ideolojisine inanmaya devam eden bazı örgüt mensuplarının Türkiye üzerinden kaçak yollar ile Avrupa’ya dönüp burada saldırılar düzenlemeyi hedeflediği iddialarını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu. IŞİD’e katılmak maksadıyla yasal veya yasal olmayan yollar ile ülkemize gelen yabancı uyruklu kişi sayısını soran Yılmaz, “Türk Ceza Kanunu ve özel kanunlar uyarınca bu kişilerden kaçı bugüne kadar yargılanmış, hüküm giymiş ve ceza almıştır? Bu kişiler arasında adli kontrol şartı ile serbest bırakılanların sayısı nedir?” diye sordu.

IŞİD İLE İLGİLİ TÜRKİYE VE YABANCI BÜYÜKELÇİLİKLER TEMAS HALİNDE İDDİASI

2013’ten bu yana IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye giden Batılı sayısının bugüne kadar 30 bine ulaştığı ve son dönemde bu kişilerin örgütten kaçıp Türkiye sınırında teslim olduğu iddialarını soran CHP’li Yılmaz, “İngiltere ve ABD Büyükelçilikleri ile ilgili bu ülke vatandaşlarının IŞİD mensubiyeti olup da ülkemize teslim olduğu ile ilgili iddiaların doruluk payı bulunmakta mıdır? IŞİD terör örgütü mensubu olduğu tespit edilen kişiler ile ilgili başka hangi ülkelerin temsilcilikleri ile irtibat kurulmuştur?” sorularını yöneltti.

YABANCI UYRUKLU KAÇ ÖRGÜT MENSUBU SERBEST BIRAKILDI?

IŞİD terör örgütü üyesi veya örgüt ile iltisaklı olan, hakkında bu konuda hüküm verilmiş Türk ve yabancı uyruklu vatandaş sayısını soran Yılmaz, “Yabancı uyruklu kişilerden kaçı sınır dışı edilmiş, kaçı Türkiye’de tutuklu, tutuksuz, adli kontrol ve denetimli serbestlik kapsamında adli süreçlere tabidir?” sorularına yanıt istedi.

 

 

Close