KESK, OHAL ve KHK'lara karşı emek, adalet, özgürlük mücadelesinde. Biz de yanındayız.

KESK, OHAL ve KHK'lara karşı emek, adalet, özgürlük mücadelesinde. Biz de yanındayız.

KESK, OHAL ve KHK’lara karşı emek, adalet, özgürlük mücadelesinde. Biz de yanındayız.

KESK, kamu emekçilerinin 4. Grup Toplu Sözleşmesi'nin ilk turu öncesi görüşmeleri protesto etmek için TRT Arı Stüdyoları önünden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önüne yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşte “Yandaş güdümlü sendikaya hayır”, “Güvenceli iş, güvenceli gelecek” sloganları atılırken, KESK'in Toplu Sözleşme'yle ilgili taleplerinin yer aldığı pankart taşındı.

Yürüyüşte OHAL'in kaldırılması ve KHK'lerle işten atılan kamu emekçilerinin işlerine dönmesi talebi öne çıkarken, KESK heyetinin ihraçlara gerekçe gösterilerek toplu sözleşme görüşmesine alınmamasına tepki  gösterildi. KESK'lilerin yürüyüşüne CHP Ankara Milletvekilleri Necati Yılmaz ve Şenal Sarıhan, HDP Milletvekili Nihat Akdoğan, TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgülü ve Emekli Sen üyeleri destek verdi.

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz burada yaptığı konuşmada, OHAL ve KHK düzeninin emekçilerin haklarını gasp ettiğini belirterek, “Meclis'te her gün emekçilerin kazanımlarını gasp etmeye yönelik çalışıyorlar. KESK'i Toplu Sözleşme sürecine dahil etmiyorlar. Bu durum OHAL darbesini ortaya koyuyor. KESK, OHAL ve KHK'lara karşı emek, adalet, özgürlük mücadelesinde. Biz de yanındayız. OHAL ve KHK'lar gidecek, biz kalacağız” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan ise OHAL'in hukuk kurallarının dışına çıkılması anlamına gelmediğini ifade ederek, “OHAL kaldırılmalıdır ancak kaldırılmıyorsa da hukuk kurallarına uygun davranılmalıdır. OHAL hukukun ihlali değildir” diye konuştu.

Close