KYK’nın öğrenim kredilerini erken tarihte kesmesi Meclis gündeminde

KYK’nın öğrenim kredilerini erken tarihte kesmesi Meclis gündeminde

KYK’nın öğrenim kredilerini erken tarihte kesmesi Meclis gündeminde

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrenim kredileri erken tarihte kesmesini ve öğrencilerin mağduriyetini Gençlik ve Spor Bakanı’na sordu. Kredi ödemelerinin Haziran ayında bitmesinin sebebi Bakan’a soran Yılmaz, “İmzaladıkları sözleşmelerde son ödeme ayı olarak Eylül görünen öğrencilerin mağduriyetleri nasıl giderilecektir?” dedi.

Maddi yetersizlikler nedeniyle kredi alan öğrencilerimiz yaz ayları süresince geçimlerini nasıl sağlayacaklar?

Söz konusu kredi ödemelerindeki değişikliğin sebebini soran CHP’li Yılmaz, öğrencilerin yaz ayları boyunca kredi kesintisi sebebiyle mağdur olacağını ve yüksek lisans başvurusu yapacak öğrencilerin ALES ve dil sınavı ücretlerini öderken zorluk yaşayacaklarını belirtti.

CHP’li Yılmaz önergesinde şu sorulara yer verdi;

-Eylül 2016’da, Ekim-Kasım-Aralık toplu ödemesi müjdesi şeklinde sunulan toplu ödemeler kaç öğrenciye yapılmıştır? Uygulamada böyle bir değişikliğe gidilmesinin ve birinci sınıf öğrencilerine toplu ödeme yapılmasının yaklaşan Anayasa değişikliği referandumu ile bir ilgisi var mıdır?

-Bakanlığınız maddi imkânsızlıklar ve öğrencilere borç senedi karşılığında kaşıkla verdiği kredileri kepçeyle alacak olmasında acele etmesinin sebebi nedir?

-İmzaladıkları sözleşmelerde son ödeme ayı olarak Eylül görünen öğrencilerin mağduriyetleri nasıl giderilecektir? “Öğrenciye ödenmeyen tutarlar geri ödemeye dâhil değildir” denilen açıklamada bu tutarlar mı kast edilmektedir?

-Dersleri, sınavları devam eden, yaz okulu ve bütünlemesi bulunan, okul ile ilişiği süren öğrencilerimizin kredi ödemeleri neden Haziran’da sona erdirilmektedir? Maddi yetersizlikler nedeniyle kredi alan öğrencilerimiz yaz ayları süresince geçimlerini nasıl sağlayacaklardır?

Close