MARAŞ KATLİAMI, DERİN VE DİLSİZ ACIMIZDIR

MARAŞ KATLİAMI, DERİN VE DİLSİZ ACIMIZDIR

MARAŞ KATLİAMI, DERİN VE DİLSİZ ACIMIZDIR

Maraş Katliamı’nın 39. Yılında, katliamda yaşamını yitiren yurttaşlarımızın inançlarına uygun şekilde anılmasına, can lokması dağıtılmasına dahi izin verilmiyor. Heryıl olduğu gibi bu yıl da Maraş Valiliği katliamda yitirdiğimiz yurttaşlarımızı anılmasına ve inançsal ritüellerin yerine getirilmesine yasak getiriliyor.

Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Maraş Valisine , İçişleri Bakanına, sesleniyorum; Bu topraklarda Aleviler var. 39 yıldır hesabı sorulamayan katliamın, acısını yaşamasına dahi izin vermediğiniz Aleviler var.

Unutmayın, bu memleketin tapusu hükümete ait değil; Türkiye AKP’den ibaret değil. 23 Aralık’ta biz de Maraş’ta olacağız. Yörükselim Mahallesi’ndeki cem evinde katliamda canlarını yitiren, kolu bacağı koparılan 70 yaşındaki yaşlıların,  kızgın sularda kaynatılan çocukların, annesinin karnında yaşamını yitiren bebeklerin lokma törenine katılacağız. Valiliğin görevi; bu insanların inançlarının gereklerini yerine getirmelerine yasak getirmek değil, buna saygı duymaktır.

Close