Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tekrar Kızılay'da

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tekrar Kızılay'da

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tekrar Kızılay’da

Sabah saatlerinde yaptıkları açlık grevi eylemine yönelik polisin saldırısı sonrası Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tekrar Yüksel Caddesi'ndeki yerlerini aldılar. Gülmen ve Özakça'nın direnişlerine destek için CHP Ankara Milletvekilleri Necati Yılmaz ve Nihat Yeşil, Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, HDP'li vekiller Müslüm Doğan ve Mithat Sancar, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar Grubu (S&D) Başkanı Gianni Pittiella ve beraberindeki heyet bir heyet ve sağlık örgütleri de açlık grevinin kritik aşamaya geldiğine ilişkin basın açıklaması yaptı.

Ziyaret sırasında konuşan öğretmen Semih Özakça, ekmeklerini geri alabilmek için açlık grevine başladıklarını, bunun için defalarca polis saldırısına uğradıklarını söyleyerek, “Saldırılarınıza rağmen başaramadınız ve bizi buradan silemediniz” dedi. Özakça, iktidarın baskılarından korkmadıklarını vurgulayarak, “Sabah Yüksel Caddesine saldırı yaparak bizlere olan desteği sindirmeye çalıştılar ama biz bütün alanlara daha kitlesel çıkacağız. Sizin tek yapmanız gereken şey var bizleri işlerimize geri döndürmektir. Polis ve doktorlarınızı yollayarak bizim sabrımızı denemeyin” diye konuştu.

'İŞLERİ VE AŞLARI ÜZERİNDEN SİYASİ DÜŞÜNCELERİ TERBİYE EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR’

Özakçan'ın ardında sözü alan CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Gülmen ve Özakça’nın sadece muhalif düşüncede oldukları  için ihraç edildiklerini ifade ederek, “Kimse hocalarımızın yaşam hakları üzerinden bizi terbiye etmeye çalışmasın. Neyse durum soruşturulsun ve hocalarımız işlerine geri dönsün. Burada aylardır yükselen bir ses ve itiraz var. Sadece muhalif duruşlarından dolayı toplumun bir çok kesiminde olduğu gibi hocalarımız da işleri ve aşları üzerinden terbiye edilmek isteniyor. Onlar da işlerine ve aşlarına sahip çıkıyorlar. Biz de bu mücadelede daima yanlarındayız. Tükiye'nin tamamı onların sesine sesini katıyor. Bu saldırılar karşısında sinen de, susan da yok. Hepimiz buradayız ve hocalarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Milletvekillerinin açıklamasının ardından sağlık örgütleri Gülmen ve Özakça'nın sağlık durumuna ilişkin ortak basın açıklaması yaptı.

 

Close