Onbinler demokrasi, laiklik ve adalet için buluştu: “Tek Adam rejimine son!”

Onbinler demokrasi, laiklik ve adalet için buluştu: “Tek Adam rejimine son!”

Onbinler demokrasi, laiklik ve adalet için buluştu: “Tek Adam rejimine son!”

Halkevleri’nin çağrısıyla “Demokrasi, laiklik ve adalet” için 5’inci Mamak Eski Kömür Deposu Buluşması’nda bir araya gelen onbinler, “Tek Adam rejimine son” dedi.

Adalet talebiyle yollara düşen, haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı direnen, hakkına ve geleceğine sahip çıkan binlerce Ankaralı, 6 Ağustos'ta Halkevleri’nin çağrısıyla 5’inci kez Mamak Eski Kömür Deposu’nda “Demokrasi, laiklik ve adalet” için bir araya geldi.

İlki Haziran İsyanı’nın ardından 2013’te “Onur Buluşması” adıyla Halkevleri Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni kurmak için gerçekleştirilen buluşmaların ikincisi, 2014’te Soma’da katledilen 301 maden işçisi için, Halkevleri Soma Madenci Evi’ni kurmak için gerçekleştirilmişti. Üçüncü buluşma 2015’te AKP’yi sokakta da sandıkta da geriletenleri, saltanatı sonlandırmak için harekete geçmeye çağıran “Saltanata son! Adalet hemen şimdi” sloganıyla gerçekleştirilen buluşma, 2016’da ise “Laik ve demokratik bir ülke istiyoruz” sloganıyla yapılmıştı.

Konser “Hak, hukuk, adalet” sloganlarıyla başladı.

 

Yılmaz: “Çok korktular, korkuyu sizin üstünüze atmak istiyorlar”

Buluşmaya katılan CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz katılımcıları, “Sevgili dostlar, sevgili canlar, hepiniz saygıyla selamlıyorum. Hepinizi hayranlıkla izliyorum, Deniz gibi görünüyorsunuz, Deniz’e benziyorsunuz” diyerek selamladı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını iletti. Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

"Binlerdik, on binler olduk, yüz binler olduk. Bolu dağını aştık, milyonlarla buluştuk. Bu, başkalarında da bir korkuyu depreştirdi. Öncelerinde Gezi’de korktular, çok korktular. Sonra da 7 Haziran’da korktular. En son sonuçlarını çaldıkları, hukuksuz bir şekilde referandumun sonuçlarını değiştirdikleri gün sizden çok korktular.

Korkuyu sizin üstünüze atmak istiyorlar. Yürekli yoldaşlarıma, bu büyük kuruma, Halkevleri’ne saygılarımı sunmak istiyorum.  Onların sadece Mamak’ta, sadece Camii-Cemevi projesine karşı değil, uyuşturucuya karşı yürüttükleri mücadelelerinde değil, konut hakkı mücadelelerinde değil, hayatın her alanında ortaya koydukları yoldaşlığı selamlıyorum. İyi ki buradasınız, iyi ki varsınız!

Bu ülkede barış, özgürlük, eşitlik, kardeşlik, laiklik, adalet mücadelesi neredeyse Halkevleri de oradadır. Halkevciler Adalet Yürüyüşü’nde kol kolaydı. Siz de onlarla kol kola olun. Şimdi semt meclisleri kuruyorlar, mahalle meclisi kuruyorlar, sizler de oralara katılın."

Büyük buluşmada Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ise;
“Adalet için yollara düşenler, laiklik için mücadele edenler, hoş geldiniz” diyerek binleri selamladı. “Demokratik ve laik bir ülkede yaşamak istiyoruz” diyen Ersoy, şu başlıklarla konuşmasına devam etti:

“‘Evet’ gayrimeşrudur, Tek Adam sistemi son bulsun.”

“Biz kadınlar gerçek adalet istiyoruz.”

“Eşit, özgür, kardeşçe yaşayacağımız bir ülkeyi kuracağız.”

 

Yapılan konuşmalar sonrasında son olarak büyük alkışlarla Kardeş Türküler sahneye çıktı. Buluşma, “Hak, hukuk, adalet” sloganı ile sonlandı.

Close