Türk Telekom Söz Konusu Yazılımı Aldı Mı

Türk Telekom Söz Konusu Yazılımı Aldı Mı

Türk Telekom Söz Konusu Yazılımı Aldı Mı

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Türk Telekom’un Ankara merkezli Sekom şirketinin arabuluculuğuyla 6 milyon dolara bir yazılım aldığı, bu yazılımın kullanıcıların isim, mail ve şifrelerini listeleme imkanı verdiğine yönelik iddiaları TBMM gündemine getirdi. Başbakan Binali Yıldırım’a bu iddiaların doğru olup olmadığını soran Yılmaz, “Bu iddialar doğru ise hangi gerekçelerle bahsi geçen yazılım satın alınmıştır? Kimler tarafından ne tür amaçlar için kullanılacaktır? Denetimi kimler tarafından nasıl yapılacaktır?” sorularını yöneltti.

 

“KÖTÜ AMAÇLAR İÇİN KULLANILABİLİR UYARISI”

CHP’li Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, 25 Ekim 2016 tarihinde Forbes dergisinde yer alan bir habere göre; ABD’li Procera şirketi için çalıştığı belirtilen Kriss Anderson’un 4 Nisan 2016’da şirketine, “Hayatım boyunca Erdoğan’ın acımasızlığının parçası olduğum için pişmanlık duymak istemiyorum. İstifa ediyorum” yazan bir mail attığının iddia edildiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Aynı dergide yer alan iddialara göre, Kriss Anderson istifası sonrası kişisel nedenlerini açıklarken Türk Telekom’un Ankara merkezli Sekom şirketinin arabuluculuğuyla 6 milyon dolara anlaşma yaptığını, istenilen zengin inceleme yazılımının görüntüde kullanıcıların isim, mail ve şifrelerini listeleyecek şekilde göründüğünü ancak içeriğinde ayrıca IP ve girilen sitelerin de belirtilmesinin istendiğini söylemiştir. Bu bilgilerin otoriter bir toplumda oldukça kötü amaçlar için kullanılabileceğini bildiğini aktaran Anderson’un bu yüzden istifa ettiği yazılmıştır.”

 

TÜRK TELEKOM SÖZKONUSU YAZILIMI ALDI MI?

Türk Telekom’un yönetiminde Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Suat Hayri Aka, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut ve TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren’in bulunduğunu anımsatan Yılmaz, Türk Telekom’un böyle bir yazılım aldığı iddialarının doğru olup olmadığını sordu. Yılmaz, “Böyle bir yazılım alındığı iddiaları doğru ise hangi gerekçelerle bahsi geçen yazılım satın alınmıştır? Kimler tarafından ne tür amaçlar için kullanılacaktır? Denetimi kimler tarafından nasıl yapılacaktır?” sorularını yöneltti.

CHP’li Yılmaz, Türk Telekom’un özelleştirilmesi sonucunda kurum bünyesinde görev yapmakta olan yabancı uzmanların güvenlik soruşmalarının yapılıp yapılmadığının açıklanmasını isteyerek, önergesinde şu soruları yöneltti:

“-Türk Telekom’un özelleştirildikten sonra satın aldığı yazılımlar ve teknik araçlar nelerdir ve bunlar hangi amaçlarla kurum tarafından alınmıştır?


-Türk Telekom’un yönetiminde ve idari kadrosunda bulunan Türk vatandaşları kimlerdir? Bu kişiler arasında aynı zamanda devlette görev yapan kaç kişi bulunmaktadır? Bahsi geçen kişiler Türk Telekom’dan ne kadar maaş almaktadır?

-Türkiye Cumhuriyeti’nin tepe bürokrasisinde bulunan devlet yetkililerinin, hissesinin büyük bölümü yabancılarda bulunan bir şirketten maaş aldıkları ortada iken ilgili kurumu objektif şekilde denetleyebilir mi?

-Türk Telekom’un %55,8 hissesine sahip olan Oger A.Ş.’nin ortakları, faaliyet alanları ve iş yaptığı devlet ve şirketler hangileridir?”

Close