YILMAZ: "KADINLARI BASIN AÇIKLAMASINA ALMAYAN MECLİS FAŞİZME KAPILARINI AÇIYOR"

YILMAZ: "KADINLARI BASIN AÇIKLAMASINA ALMAYAN MECLİS FAŞİZME KAPILARINI AÇIYOR"

YILMAZ: “KADINLARI BASIN AÇIKLAMASINA ALMAYAN MECLİS FAŞİZME KAPILARINI AÇIYOR”

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarıya ilişkin TBMM’de yapılacak basın açıklamasına katılmak isteyen Sevda Sönmez ve Büşra Gündoğdu, bir önceki açıklamaya katıldıkları gerekçesiyle Meclis’e alınmadı. Bu duruma tepki gösteren CHP’li Necati Yılmaz, “Meclis demokratik hakkını kullanarak basın açıklamasına katılan iki kadına daha bugün kapılarını kapatmıştır. TBMM, bu uygulamayla faşizme kapılarını açmaktadır” dedi.

 

MÜFTÜLERE nikah kıyma yetkisi veren tasarıya ilişkin TBMM’de yapılacak basın açıklamasına katılmak isteyen Sevda Sönmez ve Büşra Gündoğdu, bir önceki basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle Meclis’e alınmadı. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, “Meclis demokratik hakkını kullanarak basın açıklamasına katılan iki kadına daha bugün kapılarını kapatmıştır. TBMM, bu uygulamayla faşizme kapılarını açmaktadır. Şimdi halkı Meclis’e sokmayanları bulundukları yere bu halk getirmiştir. Kendilerine Meclis’in kapılarını kapatanları o Meclis’e sokmayacaklarına inanıyorum” dedi.

 

FİŞLEMEK ANLAMINA GELİR

CHP’li Yılmaz konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, “Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren tasarı” olarak bilinen Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na karşı geçen hafta CHP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu basın açıklamasına katılan kadınların TBMM’ye alınmadığını ifade etti. Yılmaz, “İki arkadaşımıza da müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren tasarıya ilişkin Meclis’te yapılan basın açıklamasına katılımları gerekçe gösterilmiştir. Bu açıkça basın açıklamasına katılanların fişlendiği anlamına gelmektedir. Meclis fişleme mi yapmaktadır? Basın açıklamasına katılanlar ve katılmayanlar ayrımına mı gidilmektedir? Ayrımcı zihniyetlerini biliyoruz fakat burası ayrımcılık yapacakları yer değildir, burası bu milletin Meclisi’dir” diye konuştu.

 

“BÖYLE KEYFİ BİR UYGULAMA KABUL EDİLEMEZ”

Meclis’e girme yasağı konularak suç uydurulduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Bundan sonra iki arkadaşımız da Meclis’e giremeyecek midir? Böyle bir sebebi de böyle keyfi bir uygulamayı da kabul etmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

Yılmaz, uygulamanın ilk olmadığını vurgulayarak, “Birkaç gün önce Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü de Temmuz 2017’de katıldığı basın açıklaması gerekçe gösterilerek Meclis’e alınmamıştır. Milletin Meclisi’nde kapılar millete kapanamaz. Bu faşistçe uygulamayı kınıyorum” dedi.

Close